Hol találják ki a Ferencváros meccseinek jegyárait?
A Cink megírta, a Ferencváros új stadionjának megnyitó ünnepségének várható programját: Gripenek, fehér galambok és heroikus film, Kormánybiztos Úr, az Elnök Úr, Miniszterelnök Úr, behánytam. 2008-ban már Prágában éltem, szlovák és skót barátaimmal kint jártam a Slavia Praha új stadionjának avatóünnepségén. Egészen más hangulatra emlékszem.
Nem akarok arról írni, hogy a magyar nemzet csapatának stadionavatója inkább hasonlít arra, amikor a 19. században a földesúr átadja szeretett parasztjainak a felújított templomot. Arról sem akarok írni, hogy minden ultramodern gólvonal technológia ellenére az esemény jellege annyira középkori és kerüli a polgári társadalom minden pozitív hozadékát. És arról sem írok, hogy mivel nem polgári társadalom a magyar, ezért különböző praktikákkal - magas jegyárak, vénaszkenner - szorították ki, ijesztették el a szurkolók egy részét a klub vezetői.
Egész egyszerűen csak annyit akarok mondani, hogy ez a sport mégiscsak a játékosokról és a szurkolókról szól. No, meg a stadionokról. Adja magát az összehasonlítás: a Ferencváros új stadionja nagyban hasonlít a Slavia Praha néhány éve átadott új stadionjához. 21 ezer férőhelyes létesítményt 2008 május 8-án adták át, a második világháború befejezésének évfordulóján. A piros-fehér cseh csapat nyolc év száműzetés után térhetett vissza az Edenbe.
Nem Chelsea, Oxford
Csodáljuk meg ezeket jegyárakat újra!
A korabeli beszámolók szerint a megnyitó ünnepségen a Slavia Praha legendás játékosai léptek pályára, tizenötezer néző előtt, az Oxford ellen. Ez volt az első angol csapat, amellyel a Slavia találkozott a nemzetközi porondon 1899 március 28-án, a meccs egyébként a szlaviások második nemzetközi mérkőzése is volt egyben. Akkor az angolok három góllal nyertek, a 2008-as bemutatón a cseh csapat nyert öt góllal.
Érdekesség: a fradi három évvel később találkozott az oxfordiakkal, akik a magyar egyesület klubtörténetének eddigi legnagyobb vereségét (0:16) mérték a magyarokra. A Ferencváros csapata első nemzetközi mérkőzését 1902. március 24-én játszotta a bécsi Kricketer ellen.
A Slavia szurkolói a megnyitó ünnepségre alapvetően három csapatban gondolkoztak: Barcelona, Oxford, Sparta Praha. Nagyjából mindenki belátta, hogy a katalán csapat prágai vendégjátéka utópia, de elég sokáig tartotta magát a városi legenda, hogy Messiék érkeznek a stadionátadóra Prágába.
Az Oxford elleni meccset a szurkolók többsége érdekesnek minősítette és adta magát a történelmi visszavágás lehetősége is. A Sparta vendégjátéka biztosan sok szurkolót érdekelt volna, de a prágai ősi rivális szereplése elsősorban a Slavia ultráinak ellenállása miatt hiúsult meg: a Slavia-család ünnepén nem akartak szpartásokat látni.
A megnyitó ünnepség családi hangulatban ment le, az eseményen egymásra talált szurkoló és játékos.A mérkőzést és az egyéb programot is felvonultató eseményre 500 koronát kellett leszurkolni. Ez 2008-as árfolyamon ötezer forintnak felelt meg. A korabeli beszámolók szerint a szlavisták sokallták a belépőjegy árát, de végül több, mint tizenötezer ember ment ki a stadionavatóra.
Az esemény minden különösebb pompát nélkülözött: egy hivatalos beszéd, szalagátvágás, lufieregetés és a bemutató meccs szerepelt a műsorban. A szünetben - ahogy minden bajnoki mérkőzésen is - a a Slavia néhány éves reménységei kétkapuztak. A lelátón a B-közép kitett magáért: fantasztikus koreókat mutattak be a hazatérés alkalmából.
Jó, mondhatjátok, az Oxfordot ne hasonlítgassuk össze a Chelsea-vel, különben is, a magyarok tudnak ünnepelni (muhaha), a csehek pedig nem. De a helyzet az, hogy az FTC-Chelsea brahimérkőzés belépőinek ára az angol sztárcsapat tavalyi prágai mérkőzésének fényében is epic fail.
2013 augusztus végén a Bajnokok Ligája és az Európa Liga győztesét látta vendégül a cseh főváros. Tavaly a Chelsea és a Bayern meccséről a csehek az év labdarúgó eseményéről beszéltek, még annak ellenére is, hogy a helyiek viszonylag nehezen jutottak jegyekhez, hiába játszották a mérkőzést Prágában. A meccsre nem lehetett jegyet kapni a szokott helyeken, csak az uefa.com oldalán, így kurvára online-nak és gyorsnak kellett lenni.
A látszólag logikátlan lépésnek azonban a jegyüzérek kizárása volt az egyes számú oka, jegyet csak konkrét névre vehettünk, így az egyszeri cseh vagy Csehországban élő külföldi szurkolónak is hasonló folyamaton kellett végig menni, mintha külföldön vásároltuk volna meg a jegyet. De jöjjenek a jegyárak! A beépőket három árkategóriában lehetett kapni:
- 3380 korona
- 2340 korona
- 1170 korona
(1 euro=26 korona). Végül minden jegy elkelt, a mérkőzést telt ház előtt játszották. Ez 20100 nézőt jelentett hivatalosan.
Csak remélni lehet, hogy ezeket a békés, éneklő és jó eséllyel sokan közülük a budapesti meccsen is részt vevő Chelsea szurkolókat nem találják be az érthető okokból erősen frusztrált ferencvárosi huligánok, ultrák.
Nézzetek a prágai Eden stadionban éneklő angolokat, akik imádják ezt a sportot:
A túloldalon így szurkoltak a bajorok Petr Cech kapuja mögött:
Következő posztomban a Ferencváros és a Slavia Praha bajnoki mérkőzéseire megállapított jegyárait hasonlítom össze.