Összesen nyolcvanhat évet kapott négy elkövető egy roma család házának felgyújtásáért Csehországban. Fejenként huszonkét és húsz év letöltendő szigorított fegyházbüntetésre küldte szerdán az ostravai megyei bíróság azt a négy fiatalt, akiket a cseh közvélemény vítkovi gyújtogatóként ismer. Ivo Müller, Jaromír Lukeš, Václav Cojocaru, David Vaculík négyest a három éves Natália és családja meggyilkolásának kísérlete miatt ítélte el. A döntés egyelőre nem emelkedett jogerőre az érintettek fellebbeztek a döntés ellen.
A cseh média élőben közvetített a bíróságról
A bíróság a szabadságvesztés ítélete mellett, a négy elkövetőt 7,5 millió korona (cca. 75 millió forint) megfizetésére kötelezte, amelyből a testének nyolcvan százalékán megégett Natália gyógykezelését fedezi a család. A gyógyezelésre megítélt összegen kívül további 9,5 millió koronát (cca. 95 millió forint) pedig, mint kárpótlás kellene majd a négy elítéltnek fizetni a roma családnak. Három elkövetőre egyébként 22 évet mondott ki a bíróság, a negyedik személy, aki a bűncselekmény elkövetésekor "csak" a sofőr volt két évvel enyhébb ítéletet kapott.
Natália anyukája ítélethirdetés után
Az ítélet aránytalan, amely ellen fellebbezünk az olomouci legfelsőbb bíróságon – nyilatkozta Lukeš ügyvédje Pavel Penkava a cseh médiában. Az ítélet kihírdetése után Anna Sivákova, Natália édesanyja csak annyit mondott, hogy az bíróság döntését igazságosnak tartja. Egy nappal később Vacláv Klaus cseh köztársasági elnök úgy nyilatkozott a cseh tévében, hogy az ítélet mértéke váratlanul magas. Egy cseh közvéleménykutatás szerint 22274 elfogadhatónak tartja az ítéletet, ugyanakkor 26859-en soknak tartják, míg 5423-an keveslik a kiszabott büntetést.
A felgyújtott ház Vítkovban
A vád szerint a négy fiatal Vítkov na Ostravsku településen támadta meg a kilenctagú roma család által lakott házat 2009 április 19-én. Hárman égő Molotov koktélt dobtak be a ház ablakán a negyedik elkövető a kocsiban várakozott. A támadásban hárman sérültek meg, ebből a legkomolyabban az akkor még két éves Natália, aki testének nyolcvan százalékán égési sérüléseket szenvedett.
Híradó a tragikus támadás másnapján a cseh hírtévén, 2009 április 20.
Az állami bíróság a rasszista indíttatású gyilkossági kísérlet vádja miatt letöltendő szigorított fegyházbüntetést állapított meg. Érdekesség, hogy az alperesek sokkal enyhébb ítéletet kértek, sőt egyenesen az egyik vádlott David Vaculík felmentését kérvényezték. Ugyanakkor Natália édesanyja többször hangsúlyozta, hogy a tettesek rászolgálnának az életfogytiglani börtönre is. Képen: az elkövetők
Az üggyel kapcsolatos bírósági tárgyalások nagy nyilvánosságot kaptak a cseh médiában és az esetből országos ügy kerekedett. Az elsőfokú ítélet meghozatala után a cseh állami szervek a zéró tolerancia fontosságát hangsúlyozták, amelynek érvényt kell szerezni minden esetben, amikor faji, vallási, etnikai alapon történő támadás következik be bármilyen kisebbség ellen Csehországban. Képen: Natália a támadás után
Az Antifa.cz szerver fényképes bizonyítékokat is megjelentett oldalán a négy – most már nem csak feltételezett – vítkovi elkövetőről, akiket 2009 augusztus közepén kaptak el a rendőrök és gyilkossági kísérlettel vádolták meg őket. Lukeš, Vaculík, Müller, Cojocaru (ejsd: Kozsokaru) szoros kapcsolatban állt a cseh neonáci szervezetekkel: a Nemzeti Ellenállás, Autonóm Nacionalisták, Munkáspárt és a Nemzeti Korporativizmus csoportjaival.
Jaromír Lukeš már néhány éve ismert előttünk, mint ismert neonáci, aki később az egyébként törvényesen bejegyzett, a neonácizmus és az újfasizmus határán tevékenykedő Nemzeti Korporativizmus (NK) nevű szervezethez csatlakozott. Amennyiben Lukešről bebizonyosodik, hogy bűnös, ő a harmadik személy ebből a szervezetből, aki gyilkos támadást intéz roma személyek ellen. Korábban a hodoníni Jan Tóthot felgyújtották és az ostravai Martina Baloghovát pedig megkéselték neonácik ebből a csoportoból.
Az antifa.cz szerver szerint a Nemzeti Korporativizmus 2008 nyarán befejezte tevékenységét és tagjainak javasolta, hogy épüljenek be a cseh országgyülési és önkormányzati választásokon rendszeresen induló szélsőjobboldali Munkáspártba (DS) és az Autonóm Nacionalisták (AN) szervezetébe. Az NK egykori vezetője Jiří Petřivalský később a DS döntőbizottságának elnöke lett. Az antifa.cz szerverén bemutatják a négy elkövető személyét.
A kis csapat vezetője a szerver szerint Jaromír Lukes volt, de a többieket többször látták neonáci rendezvényeken. Lukešt az ilyen típusú demonstrációkon mindig egy opavai neonácival, Tomáš Vassival látták, aki még 2001-ben többekkel megtámadott és megvert romákat. A már fekvő áldozatokat szembelőtték és Vassi tüdőn szúrta őket. Vassi később három évet ült a fiatalkorúak börtönében – a támadáskor még nem töltötte be a tizennyolcadik életévét – majd miután szabadult, újra beragozódott a neonáci szervezetekbe.
A kihírdetett ítéletet Radek John, cseh belügyminiszter (képünkön) örömmel nyugtázta és jelezte, hogy ez a zero tolerancia fog a jövőben is megnyilvánulni a társadalomban keletkező, bármilyen szélsőséges megnyilvánulás felé. John köszönetet mondott a rendőröknek, hogy gyorsan elfogták a tetteseket, majd a cseh polgárok felé fordult, akiknek megköszönte, hogy olyan szélsőjobboldali pártokat, mint a Munkáspárt nem juttattak szavazatukkal képviselői székhez az őszi országgyűlési választásokon. A rasszizmus elleni küzdelemben a legfontosabb szempont szerinte a megelőzés: intenzív együttműködés a kormányon kívüli szervezetekkel, az egész társadalomra kiterjedő felmérés a szélsőjobboldali ideológia megítélése kapcsán, rendszeres és állandóan frissülő ismeretek a rendőri szervek oldalán a cseh szélsőséges jelenségekről, a rendőrség bekapcsolása a “Neonácizmus fenyegetése” elnevezésű projectbe, iskolák számára a “Szélsőségek – mit mond a törvény?” elnevezésű akcióterv elindítása, és rendőrök iskolai előadásai az ún. “Antikonfliktus csapat” tevékenységéről.