A szlovákok a statisztikát megnyerték, a meccset nem. Kár érte.

Kikapott Szlovákia a franciaországi Eb szombati, első meccsén. A modern Szlovákia első történelmi gólját Ondrej Duda lőtte, végül Wales nyerte a meccset egy 81. percben szerzett góllal. A Stade de Bordeaux stadionban a walesiek szereztek vezetést még a 10. percben, szabadrúgásból a madridista Bale talált be. A második félidőben, néhány másodperccel pályára lépése után, Duda egyenlített.

A meccset eldöntő gólt Robson-Kanu szerezte a 81. percben, amikor a magyar származású Ján Ďurica lába között lőtte el a labdát. A szlovákok 2015 októberében vesztettek el nemzetközi mérkőzést, azóta képtelenek voltak legyőzni csapatunk. Szombatig:

Szlovákia - Wales 1:2 (0:1)

Gólok: 61. O. Duda - 10. G. Bale, 81. Robson-Kanu

Sárgalapok: Hrošovský, Mak, Weiss ml., Kucka, Škrtel

Szlovákia: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Švento - Hrošovský (60. O. Duda), Kucka - Mak, Hamšík, Weiss ml. (84. Stoch) - M. Ďuriš (59. A. Nemec)

Wales: D. Ward - Chester, A. Williams, B. Davis - Gunter, J. Allen, D. Edwards (69. Ledley), A. Ramsey (88. J. Richards), N. Taylor - Jonathan Williams (71. Robson-Kanu), G. Bale

Rászolgáltunk volna az egyik pontra

- ezt már Duda, az egyetlen szlovák gól szerzője nyilatkozta a meccs után, amelyet előzetesen a szlovák közvélemény a legmegnyerhetőbb meccsnek tartott. A csoportunkban ugyanis nem Ausztria és Izland, hanem az angolok és az oroszok következnek.

Duda gólja egyébként a klasszikus első labdaérintésből született gólok közé fog bevonulni, így emlékezett: "alig egy percet töltöttem el a pályán, amikor első labdaérintésem után hatalmas helyzetbe kerültem. Nem ijedtem meg, előkészítettem a labdát a lövő lábamra és megcéloztam a kaput." Az egyenlítő gól kidolgozásában elévülhetetlen érdemei vannak Robert Maknak is, aki két walesit küldött el a málnásba.

Duda történelmi gólja

Itt érdemes még megjegyezni a statisztika kedvelői számára, hogy Duda a modern Szlovákia történetének első európa-bajnoki találatát szerezte. Utoljára 36 évvel ezelőtt talált Európa-bajnokságon szlovák játékos a hálóba, igaz Ladislav Jurkemik még ezt Csehszlovákia mezében tette a bronzmeccsen.

Jobbak voltunk, a kezünkben volt a meccs,

nagy kár, hogy így alakult a vége - értékelte a mecset a szlovák köztévének Marián Zeman, egykori szlovák válogatott hátvéd, aki szerint pont az a plusz hiányzott a szombati meccsen, ami a selejtezők során ott volt a csapatban, a hatékonyság. "Wales helyzeteit kihasználta, mi ezt ellenben most nem tudtuk megtenni", mondta Zeman.

A statisztikát megnyertük

Egyébként a statisztika is inkább Zeman véleményét támasztja alá, amely alapján a szlovákok uralták a meccset. Nyertük a labdatartást (44% - 56%), a passzokat (393-529), a sikeres passzokat (257-390), és több lövési kísérletet (10-13) is. Ami viszont bukó volt, és ez bizonyult végül döntőnek, hogy a walesiek sokkal többször találták el pontosan a kapunk (8-2), képesek voltak a szlovák egyenlítés után újrakezdeni a meccset és újra előnyt szereztek.

Hol voltak a szurkolóink?

Nem segített a hangulat javításában az sem, hogy a Bordeauxba tartó három, szurkolókat, játékosok hozzátartozóit, ismerőseit szállító fapados repülő egyike végül, technikai okok miatt, nem szállt fel Pozsonyban. Az utazási iroda azóta már bocsánatot kért és vállalta az eset következményeit, de ez már nem fogja a meccsről lemaradókat vigasztalni.

Fel, az oroszok ellen!

Az Eb azért jó, mert sok idő nincs taktikázásra, a szlovákoknak most két mérkőzésen kell bebiztosítani a továbbjutást. Az oroszokat már verték a selejtező-mérkőzések során, nem lehetetlen ellenük a győzelem, és ha ez megvan, az angolok ellen már a döntetlen is elég lehet.

Az Eb nyolcaddöntőjébe a csoportok két legjobb csapata jut közvetlenül tovább, illetve a négy legjobb harmadik helyezett. Június 15-én 15 órakor játszunk az oroszok ellen, végül 20-án, 21 órakor az angolokkal zárjuk a csoportküzdelmeket. "A csoportból több csapat is továbbjuthat még, gyorsan fel kell készülnünk az oroszok ellen", bizakodott a Wales ellen történelmi gólt szerző Duda.