Érdekes cikk jelent meg a Reflex cseh hetilapban Miroslav Cvrček klaviatúrájából "Magyar gazdálkodás - a mi mintánk?" címmel. Ezzel kapcsolatban nekünk csak cseh mondás jutott az eszünkbe: akinek a kenyerét eszed, annak a dalát énekled. Az alábbiakban a cikk szó szerinti fordítását olvashatjátok.
Egy évvel ezelőtt egy interjúban megkérdeztem Aleš Michl közgazdászt, hogy melyik európai állam lesz a legjobb gazdasági állapotban 2011-ben. Mosollyal az arcán Michl azt válaszolta, hogy Magyarország. Egy kicsit meghökkentem, hiszen ugyanez az ország nemrég még majdnem csődbe ment. Aztán Michl felnyitotta a szemem...
- "Magyarországnak lesznek a legjobb gazdasági mutatói, mert lényegében mindent államosított, amellyel eltüntette a hiányt. Majd meglátjuk, hogy módszertani szempontból, hogyan néz majd a fejleményre az Eurostat. Ettől függetlenül a magyarok nagy többlettel fognak rendelkezni és két évre biztosan ők lesznek a világbajnokok. És aztán valószínűleg becsődölnek. Már látom is az újságok szalagcímeit 2012-ben, 2013-ban: "Magyarország - az EU legjobban gazdálkodó országa (nevet)" - mondta akkor az interjú során Michl.
Igen, akkor mindketten mosolyogtunk. Csakogy a minap elolvastam az Eurostat legfrissebb jelentését, és mit nem látok: Magyarország költésgvetési többlete: a GDP 4,3 százaléka. Alaposan tőlük lemaradt a második helyen álló Észtország (az ország, amely normális körülmények között az első helyen állna), egy százalékos többlettel. És nincs semmilyen lábjegyzet, semmi. Egyébként nem messze lejjebb Magyarország már mint a harmadik legnagyobb visszaeső szerepel, GDP arányosan nézve - az eladósodás szempontjából.
Ma aztán megjöttek a cseh hírügynökség (ČTK) hírei is, és mit nem olvasok: "három ország egyenesen többlettel dicsekedhet, ez Magyarország (4,3 százalék), Észtország (1 százalék) és Svédország (0,3 százalék)" - majd ezt átvette már lassan minden cseh médium.
Tehát akkor hurrá, gazdálkodjunk magyarul? Az eurostat szerint a magyar költségvetés többlete négy milliárd euro volt. Ez az a 4,3 százalék plusz is a GDP-ben. Az összeg, amelyet a magyar magánnyugdíj biztosítások államosítása kapcsán szoktak emlegetni, az nagyjából tíz milliárd euronak felel meg.
A többit inkább találja ki mindenki saját maga...