Nem kérdés, a Lambada után új táncőrület söpör végig a világon, itt a Gangnam-láz!
A dél-koreai diszkók gyöngyszeme, PSY még júliusban jelentette meg a dalt, amely azonnal internetes mémmé vált. A dal minden idők legnézettebb K-pop-videójává vált 49 nappal a bemutatása után - írja a wiki. Október végén már jóval fél milliárdos nézettség felett jár (pontosan: 591.364.368). Így szól, amikor nyolcvanezer koreai ember üvölti a dalt, ezek szerint a Békemeneten talán negyvenezren lehettek.
A mémek mellett flasmobok kedvelt tárgya a sláger, gyakorlatilag a világ összes nagyvárosában túl vannak már egy szabadtéri gangnam-stlye táncon valahol a belvárosban, legyen az Barcelona, Párizs, New York, vagy éppen Palermo. Ömlenek a témában a paródiák is, Deadpool táncol a bevásárlóközpontban és az utcán, de van Star Trek paródia is, ahol Klingonék nyomják a denszet, de látunk Gyűrűk ura feldolgozást is, Gandalf style címen, lol, a Trónok harca verziót valaki még igazán megcsinálhatná, még szerencse: a faszállítós oktató klip elkészült.
Így örült góljainak a Hoffeinheim ellen kétszer is Szalai Ádám, a nápolyiak Marek Hamsíkot énekelték meg a stílusban, és azt a jellegzetes lovagló mozdulatot láthatták a nézők a Restart-Ceglédi VSE - Orosháza meccsen is, amit az X-Faktor lelazulósnak szánt klippjében már nem, a miértekre most ne keressünk választ.
Erre a zenére táncolt a szerb tensizmágus Novak Djokovic és a finn Forma-1-es pilóta Kimi Räikkönen, mindegyik kibaszott vicces. Ez a koreai csávó biztosan földönkívüli, két hónap alatt megfertőzte a bolygónk, ugyanazt a táncot tanulja már D. Tóth Kriszta saját műsorában, Britney Spears a The Ellen Showban vagy Ban Ki-moon az ENSZ székházban - egyenesen a Mestertől!
Aki nem tudná, a dalban egy jó nagy adag társadalomkritikát is találhatunk: PSY a hitelekből, látszólag magasabb életszínvonalon, de felszínes kapcsolatokban élő, trendi és gazdag embereknek tart görbe tükröt a dalban. Ki tudja, lehet a sok hiteles miatt ilyen népszerű világszerte? A dotohot ezúttal nem érdekelte sem Amerika, sem Ázsia, de még Nyugat-Európa sem, Kelet-Európában néztünk körbe, itt az idő, hogy megtanuljuk ezt a stílust.
Pozsony, 2012. október 12.: Szlovákiában egyelőre sehol egy paródia vagy flashmob a témában, igaz Adela, a népszerű szőke-csontos rádiós és televíziós arc megmentette a szlovák tinik becsületét, de a csaj mozgáskultúrájára egyszerűen nincs magyarázat.
Brünn, 2012. október 10. A kora esti félhomályban semmi gond nincs a létszámmal, a koreo nagyjából annyira állt össze, mint a magyar ellenzék.
Prága, 2012. október 28. Atomjaira esett szét a cseh fővárosban bemutatott jelenet már az első másodpercekben, a Vencel-tér déli részén kialakult spontán táncikálás értékélésénél figyelembe veszem a hirtelen hideg miatt elővett vastagabb ruházatot.
Varsó, 2012. október. 20. Hihetetlenek ezek a lengyelek, legyen az Gangnam style, foci Eb, vagy Anonymus tüntetés, ezresével vonulnak az utcára, ezúttal a tinicsajok tettek ki magukért, hangos énekléssel áthidalva az akadozó technikát. Négyezer hatszázan regisztráltak az eseményt szevező Facebook csoportra, asztakurva.
Krakkó, 2012. október 22. a krakkói flashmobon ugyanaz a helyzet, mint Varsóban, de még többen vannak é a hangosítás is jobb, tiszta bitlisz.
Budapest, 2012. október 25. Az eddig - és a következő - flashmobokkal eltérően a magyar tinik egyenpólóban egy bevásárolóközpontban adták elő táncukat,a koreo dícséretesen szinkronban, talán már-már komoly rákészülést sejtek a háttérben - ennyit azért csak nem ért meg - de a felvétel mélypontja a táncolók közé simán begyalogoló bevásárlók, utólag is szarjanak sünt!
Belgrád, 2012. október 13. No, ezért bírjuk a szerbeket! Van koreo, jelmez, minden játszik, kint van mindenki, aki számít, egyáltalán nem tinirendezvény ez, bulizik a téren középkorú, idős és fiatal is, tüzes egy nemzet ez, az istenit neki!
Bukarest, 2012. október 29. Vérszegényebb spontán (?) akció a román fővárosban egy helyi kereskedelmi rádió egyen pólójában,a koreo felejthető, a brékes csávó helikoptere sem pörgött be 1:44-nél.
A flashmobok után körbenéztünk a paródia-kategóriáriában is, ahol az egykori jugó országok tarolnak.
A bosnyák paródia hozza az elvárt jugó életérzést, kisszéken rappelés a szénaboglya mellett, hungaroceldarabok hullanak a raktárépületben, a csávó nem figyel, 0:37-kor telibekapja egy hatalmas hungarocelkocka, epic. Előtte a balodali csaj majdnem felborul a patás cipőjében, ki van ez találva.
Horvát paródia: a kanbuli, a pia, illetve a részegen hogyan megyünk haza hármas tematikát beszélik át a srácok, a nézések rendben vannak, pont ilyen fejeket láttunk 2001-ben Splitben a Ferencváros vendégjátéka előtt a helyi kocsmákban.
Szerb paródia: a dotohonál egyértelmű győztes ez a szerb mestermű, minden szava zseniális, ezt a kelet-európai angolt tényleg mindenki érti. Fájdalom, hogy a szlovákokat és a cseheket már nem sorolta kelethez a szerző, Magyarország, hungry!
Cseh paródia: működik az önreflexió a cseheknél is, rögtön a klipp elején megtudjuk, hogy az igazi cseh népviselet a szandál + frottír zokni kombó, illetve a nadrág boxer nélküli hordása, hadd lógjon. A többi jelenet is beszédes, megnéznék egy magyar változatot is, na.
Lengyel paródia: Nem fukarkodnak a lengyelek sem, ha szembe kell egy kicsit köpni magukat, ennyi jár, a szám címe önmagáért beszél.
Izraeli paródia: A délszláv, cseh, lengyel fiatalok után, akik "gúnyolódnak" a klipben saját "nemzetükön", bónuszként megmutatjuk az izraeli "hazaárulókat" is, az egykori kelet-európai kölcsönösség jegyében: have you ever played a game with a real Shlomo?
Epic!