Így is hozzá lehet nyúlni a történelemhez - jutott eszembe, amikor meghallottam, hogy az HBO filmsorozatot tervez a csehszlovákiai normalizációról, a társadalom sok pici, apró kompromisszumainak mozgatórugóiról, mi történt Jan Palach hősi (vs. értelmetlen) halála után. Megnéznék a zseniális Megáll az idő után egy filmet az 56-os ellenforradalom utáni időszak mai értelmezéséről is.
BRÉKING: egy jó hírrel kereste meg pénteken blogunkat a magyar HBO: a trilógiát "Olthatatlan" címmel Magyarországon is bemutatják márciusban! A magyarországi fejleményekről hamarosan blogunkban is beszámolunk, csk.
"Tekintettel arra, hogy nemzeteink a reménytelenség szélére sodródtak, a következő módon fejezzük ki tiltakozásunkat, hogy ezzel is felrázzuk népeinket: egy önkéntesekből álló csoport ügyünkért kész felgyújtani is magát.Engem ért az a megtiszteltetés, hogy az első levelünk megírjam és az első fáklya legyek", üzente búcsúlevelében Jan Palach 1969 januárjában.
A húsz éves bölcsész hallgató halála azonban a kezdet volt, Palach halála szolidaritást, ellenállást és újabb harci kedvet váltott ki a cseh társadalomban, amelyet az ügy tárgyalása során hamarosan felváltott a félelem, rezignáció, és a normalizáció. Mire 1969 februárjában, egy másik egyetemista, Jan Zajíc felgyújtotta magát, a cseh társadalom gyakorlatilag már alámerült.
Abban az évben Prágában tanult Agnieszka Holland lengyel filmrendező is, állítólag olyan komolyan megérintette a prágai tavasz, hogy fegyverrel is harcolt volna a szabadságért.
Štěpán Hulík cseh forgatókönyvíró, HBO producer számára mi sem volt természetesebb, hogy felkeresse a lengyel rendezőt: készítse ő el a Palachról szóló filmet.
Jan Palach 1969 január 16-án gyújtotta fel magát, január 19-én halt meg, január 25-én eltemették. Az HBO ezen a vasárnapon mutatja be a róla szóló, háromrészes minisorozat első részét Csehországban és Szlovákiában. A két szlovák színész főszereplésével induló Égő csipkebokor (Hořící keř) a csehszlovák államhatalom működését mutatja be, hogyan merül feledésbe egy fiatalember extrém tette a cseh társadalomban.
Agnieszka Holland - háromszor jelölték Oscarra - Angry Harvest (1988), Europa, Europa (1990), In Darkness (2011) - forgatott az egész világon, többek között a Teljes Napfogyatkozásban Leonardo DiCaprioval dolgozott együtt, de ő rendezte a szlovák Jánošík filmet is. Krzysztof Kieslowski és Krzysztof Zanussi közeli munkatársa, barátja.
"Ami akkor kezdődött, minden bizonnyal a csehszlovák történelem egyik legsötétebb korszakának számít, a félelem mértéke és a kompromisszumkeresés talán soha nem volt nagyobb" - nyilatkozta egy cseh újságnak a rendező, akinek rendezése kapcsán azért a csehek odaszúrnak picit: ha a filmet csak csehek készítik, jobban figyeltek volna, hogy a film inkább földhözragadtabb és kevésbé patetikus legyen.
Martin Huba szlovák színész bújt Vilém Novy hidegvérű kommunista funkcionárius bőrébe, ő az, aki a korabeli médiával el akarta hitetni, hogy Palach tulajdonképpen nem is akarta magát felgyújtani, hiszen csak a közeli színházból lopott el egy kis "hideg tüzet", és azt nem tudhatta, hogy valaki az utolsó pillanatban a színházi kelléket igazi gyúlékony anyagra cserélte ki, mik vannak.
A film másik főszerepét, szintén egy szlovák színész, Tatiana Pauhofová alakítja: "A forgatás előtt kicsit féltem, mert a szereppel kapcsolatban óriási felelősséget éreztem", nyilatkozta és valóban: a színésznő egy real karaktert játszott el. Dagmar Burešova, aki Palach rokonai nevében veszi fel a megnyerhetetlen küzdelmet a csehszlovák államgépezettel, később a normalizáció évei alatt csehszlovák ellenzékieket véd, majd a bársonyos forradalom után a demokratikus átmenet első igazságügy minisztere lett.
A HBO a filmmel kapcsolatban kiadott nyilatkozatában egyébként jelezte, hogy az Égő csipkebokor minisorozatot a legambiciózusabb projektjének tekinti, a a film elkészítéséhez meghívták a cseh Totalitárius Rezsimek Tanulmányi Intézetét is. A film bemutatását követően, a HBO Europe szervezésében, Prágában több napon át a diákok számára ún. "internetes enciklopédiát" tartanak, amelynek keretén belül a történelmi hátteret a husáki konszolidáció még élő tanúi színesítik. Az eddig meghívott vendégek között volt: Madeleine Albright, Kamila Moučková, Jiří Stránský, Olbram Zoubek, Dana Němcová, Ivan M. Havel, Vlasta Chramostová, Stanislav Milota, Věra Čáslavská, ezúttal Palach még élő osztálytársai beszélnek a korszakról.
A háromrészes drámát január 27-től adja a HBO Csehországban és Szlovákiában, a nemzetközi premier január 30-án lesz, a rotterdami nemzetközi filmfesztiválon.
Egy másik trailer: