Hamarabb feloszlatták Moszkvában a tüntit, mint 68-ban! Izgalmas párhuzammal mutatja be a dotoho blog, hogy Moszkva nem sokat változott az elmúlt 45 év alatt. Vasárnap tíz ember ment ki a Vörös térre emlékezni a csehszlovák 68-as tavasz elnyomására, köztük olyanokkal, akik már 1968-ban is tiltakoztak Csehszlovákia megszállása ellen. A putyini rendőrség hamarabb letartóztatta őket, mint anno. Pénzbüntetés fenyegeti őket.
Orbán Viktor barátja, Vlagyimír Putyin vélhetően legalább annyira ideges lett a hír hallatán, miszerint a Vörös téren tüntetők emlékeznek meg Csehszlovákia 1968-as lerohanására, mint elődje, Leonyid Iljics Brezsnyev elvtárs. Történt, hogy a 68-as tiltakozás résztvevőivel megspékelt csoport idén is meg szeretett volna emlékezni a Prágai Tavasz leverésének 45. évfordulójáról. Az esemény nagyon nem bontakozhatott ki, a moszkvai rendőrök hamarabb letartóztatták őket, mint negyvenöt évvel ezelőtt.
A villámeseményre érkező aktivisták a korábban már felmutatott, elhíresült transzparenst tartották fel ismét: "A mi szabadságunkért és a ti szabadságotokért". A mindössze négy percig látható felirat villantásáért és az előre be nem jelentett és nem engedélyezett demonstrációért a résztvevőket csak magas pénzbírság fenyegeti. Nina Falkovská bohemista, a 68-as tüntetés egyik résztvevőjének gyereke a Cseh Rádiónak elmondta: augusztus 29-re kaptak a bíróságra idézést, a részvevők mindegyikért több, mint 20 ezer koronát (cca. 220 ezer forint) kell befizetniük.
Az 1968-as tiltakozáshoz képest összesen annyi különbséget jegyezhettünk fel, hogy a vasárnapi akciót az orosz média élénk figyelemmel kísérte és beszámolt a rendőri akcióról.
Miloš Zeman cseh köztársasági elnök hétvégi rádióinterjújában megjegyezte: amennyiben a csoportos letartóztatás a prágai tavasz leverése való megemlékezés miatt történt, akkor azt hibának tartja.
Az AFP hírügynökség azt jelentette, hogy a moszkvai rendőrség tíz embert tartóztatott le vasárnap nem engedélyezett tüntetés miatt.
Rózsaszín vörös katonák Szófiában: sorry!
A 68-as csehszlovák bevonulásra emlékeztek néhány nappal korábban Bulgáriában is, ahol szintén sikerült a hivatalos Oroszországot felbosszantani.
Bulgária fővárosában felállított szovjet emlékmű a 68-as csehszlovákiai intervenció 45. évfordulójára rózsaszín színekben pompázott, alatta felirat: "Bulgária elnézést kér!" Az évfordulón kívül az ismeretlen bolgár művészek akciójukkal görbe tükröt is állítottak a bolgárok elé: a balkáni ország csatlakozott elsőként a megszálló szovjet hadsereghez, és utolsóként kért bocsánatot a csehektől és a szlovákoktól a 68-as prágai tavasz elnyomása miatt.
A bolgár sajtó a rózsaszín festékes akciót Davida Černý tankátfestéses gerillaakciójához és provokatív installációs munkájához hasonlította. A hírhedt cseh művész 1991-ben festette át rózsaszínre a 23-as számú tankot, amelyet a korabeli kommunista propaganda Prága 1945-ös felszabadulásával kapcsolatban emlegette. Bulgáriában a cseh művész 2009-es installációs munkájával lett ismert, amelyet a 2009-es Európai Unió fél éves cseh elnökség elején állítottak ki. Černý a balkáni országot török wc-vel szimbolizálta. A szobrok átfestéséről az orosz sajtóban is részletesen beszámoltak, ahol vandálokról írnak és a szovjet emlékmű megszentségtelenítéséről.
1991 április: David Černý, a prágai művészeti akadémia diákja barátaival rózsaszínre festi Prága Smíchov városrészében kiállított 23-as számú szovjet tankot.
Az orosz külügyminisztérium hivatalosan tiltakozott a szovjet háborús emlékmű átfestése ellen. A bolgár orosz nagykövetség demarsot nyújtott át az illetékes bolgár diplomatáknak és a szófiai városvezetésnek. Ororszország felszólította a bolgár hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent a tettesek megtalálásáért és kapjanak méltó büntetést. Az orosz külügy szerint a szovjet katonák hősi emlékművének sorozatos megszentségtelenítése mély felháborodást váltott ki az orosz emberekben.