Amíg az Esti Újság cikke alapján a magyar közvélemény Czernin Ottokar cseh gróf, a Monarchia új bukaresti nagykövetén puffog, addig a cseh közvélemény egy magyaron röhög: a január 3-i Lidové noviny címlapját egy bizonyos Torma Károly története uralja. Egy magyar, aki főnyereménnyé szeretett volna válni saját lottóján.
Német csillagot igazol az MTK. Magyar érdek Románia barátságának megőrzése. Hadihajók Fiumében. Ravaszkodik a román püspök. Pisztolyt akart venni, golyót kapott. Röpülőgép Jeruzsálemben. Veszedelmes vonatbaleset. Esti Újság, 1914. január 3.
Eközben Csehországban: A hős magyar egy földszáraz szűznél végzi - írja 1914 január 3-án a Lidové noviny.
Magyariában újabb hős született - kezdődik a cseh napilap beszámolója, amely napra pontosan 100 évvel ezelőtt jelent meg. A cikk szerzőjének szemében Torma, a főhős nem mindennapi kérése miatt magasztosul fel: a magyar férfi azzal a kéréssel fordult a hatóságok felé, hogy engedélyezzék számára egy olyan lottó lebonyolítását, amelyben saját maga válna a független lányok és asszonyok számára fődíjjá. A lottószelvények eladásából származó bevételt hozományként számítaná be.
Tegyük fel, hogy Torma lottóját egy idős, földszáraz szűz vagy egy éles nyelvű hárpia vagy egy ronda boszorkány nyerné meg - kalandozik el a cikk szerzője az engedélyeztetésre váró sajátos lottó lehetséges végeredményén, amely a szerző kétség kívül a magyarok, így Torma hősiességét bizonyítja: Aki képes ezzel a tudattal és lehetőséggel a fejében oltár elé állni kétségkívül nagy ember, egy hős! - vonja le a következtetést a cseh napilap újságírója.
A tény, hogy Torma esetében csak egy ilyen könnyedén megjósolható és elég szomorú sors vár, a cseh újságírónak nincs kétsége, hiszen minden kétség nélkül kijelenthető, fiatal és csinos lányok egy ilyen élő főnyereményre biztosan nem fognak pályázni.
Ráadásul a vőlegény-lottó hamarosan az egész Monarchia számára új perspektívákat nyithat meg - folytatja jóslását a cikkíró, aki egyben kilép a nemzeti keretek közül is és összbirodalmi gondolkodásról tesz tanúbizonyságot - hiszen a házasságok számának növekedése - ti. e spéci lottó elterjedése csakis ilyen következményekkel járhat - biztosíthatná több gyerek születését, amely növelhetné a monarchia hadseregének potenciálját is.
A cseh szerző már csak ezért sem érti, miért nevezte a pesti sajtó Torma ötletét "butának és ostobának", hiszen a helyi tiszteletreméltó tisztviselők körében egészen biztos termékeny talajra fog hullni az ötlet. Sőt: nincs megállás, hiszen hamarosan ország és birodalom-szerte látni fogjuk a vőlegény lottót állami támogatásban is részesíteni kell, zárja beszámolóját a cseh cikkíró.
Hogy a hatóságok végül elfogadták-e Torma Károly kérését, nem maradt feljegyzés. De a hős magyar talán motiválta évszázaddal későbbi az ifú Tormák számára állami párválasztót szervező magyar államvezetést vagy azokat a lányokat, akik az interneten árulják szüzességüket.