Mi a különbség a cseh és a magyar közszolgálati csatornák között?
Alaposan kiverte a biztosítékot a napokban a Kossuth rádió híradójának szóhasználata, Török Annamária műsorvezető kritikátlanul a Putyin által felvásárolt orosz média szókincsét használta. A kormánypárti írott sajtó vezető lapjában a Putyin Oroszországával elfogult Stier Gábor magyarázza napról-napra, teljesen elfogultan, az ukrán fejleményeket.
Ezzel szemben Csehországban a közszolgálati televízióban olyan műsort láthattunk az ukrán eseményekről, amelyen részt vett Štefan Füle az Európai Unió (EU) bővítési biztosa, Ivan Počuch a kijevi cseh nagykövet. Michal Lebduška, a cseh közszolgálati televízió állandó kelet-európai szakértője pedig az olvasók kérdésére válaszolt.
A dotoho most a cseh átlagpolgár kérdéseiből szemezgetett, amely több szempontból érdekes lehet a magyar olvasó számára. Egyrészt láthatjuk mennyire másként vagy hasonlóan látják Csehországban az ukrán válságot, illetve a kérdésekre érkező válaszok mennyire más minőségben és színvonalon magyarázzák el a polgároknak, mi történik most Ukrajnában.
Kelet-, és Nyugat Ukrajna különbözőségétől
- El tudja képzelni, hogy Ukrajnában békésen együtt élnek egymás mellett ukrán és orosz anyanyelvű emberek és Oroszország nem fogja kihasználni az első adandó lehetőséget, hogy a Krímet elfoglalja?
- Keleten relatív sok orosz ajkú ember él, de sehol nem alkotnak abszolút többséget, csak a Krímen. Az ön által említett problémától nem félek, tekintettel az ukrajnai orosz ajkú lakosság identitásának lassú, de folyamatos változására. A társadalomtudósok várakozásai szerint ez az identitásbeli változás gyorsabb és nagyobb lesz a fiatalabb generáció soraiban, ők fokozatosan elukránosodnak.
- Kijelenthető-e az, hogy a kijevi és a harkovi embereket teljesen más érdekek vezetik? Mindkét város Ukrajnában van, mégis, nagyon más kulturális háttérrel rendelkező emberek élnek ott. Biztosan ki lehet jelenteni, hogy a kijevi Szabadság-téren tüntető, a kék-sárga zászló mellett, piros-fekete zászlót is tartó emberek egész Ukrajnát képviselik?
- Értelemszerűen a kijevi emberek nem reprezentálhatják egész Ukrajnát. Ugyanakkor látni kell: ha a keleten élő emberek között artikulálódott volna valami saját, hasonló tömegmozgalom, már rég tudomásunk lenne róla. De épp fordítva történt: masszív orosz nyelvű területeken is történtek Janukovics-ellenes tüntetések és a Jobb Szektorban is szép számmal előfordulnak keleti-ukrán huligáncsoportok.
- Ön szerint fenyegeti-e Ukrajnát valódi szétesés vagy például Nyugat-Ukrajna autonómiájának kikiáltása?
- Nem. Egyetlen reális fenyegetés jelenleg a Krím félsziget szeparatizmusa.
A Krím-félszigetről:
- Nem lenne egyszerűbb hosszútávon, ha Ukrajna egyszerűen kettéválna? Egy ilyen esetben mi lehetne a legnagyobb probléma?
- Ez nem lenne jó válasz Ukrajna hosszútávú problémáinak megoldására, ugyanis Lvovtól Donyeckig, annak ellenére hogy nagy regionális különbségeket látni az országban, mindenki egy országban szeretne élni. Ukrajnában nem két, hanem egy nemzet él. Az egyetlen komolyabb probléma a Krím-félszigeten lehet, erre utaló híreket vasárnap már olvashattunk.
- Milyen esélyei vannak a krími tatárok leszármazottjainak, akiket a szovjet uralom idején alaposan megtizedeltek, a betelepített és jelenleg többséget alkotó és állandóan Oroszországhoz csatlakozni akaró, orosz lakossággal szemben?
- Valóban van a Krímen egy jelentősnek mondható ukrán-barát erő, de összlétszámuk jelentős mértékben (cca. 15%) kisebbségben marad. Jó eséllyel komolyabb ellenállást nem tudnának tanúsítani egy esetleges elszakadás esetén, másrészt érthető módon, a kijevi kormány fontos szövetségesei lehetnek.
Irredenta álmokról
- Van arra valamilyen esély, hogy Kárpátalja cseh vagy szlovák, esetleg magyar közigazgatás alá kerüljön?
- Ez nem kérdés, az esély erre teljes mértékben nulla.
- Mondják, Ukrajna nyugati része nem is ukrán, hanem lengyel. Létezik-e olyan forgatókönyv, amely alapján az egykori lengyelnek minősített területeket visszacsatolják Lengyelországhoz?
- Ukrajna nyugati része már régen nem lengyel. Bár a mai napig találunk egy viszonylag nagy számú lengyel kisebbséget, nagyobb szerepet ők már nem játszanak. Amúgy a nyugati területeken lengyelek elsősorban a városokban - pl: Lvov - éltek. E forgatókönyv esélye is - hasonlóan Kárpátalja elcsatolásához - nulla.
Az ellenzéki utcai agresszióról
- Hogyan lehetséges, hogy egy párt vagy pártok, amelyek demokratikus választásokon vereséget szenvednek, mégis jogában áll fegyvert ragadni és utcai harcok során megváltoztatni a választások végeredményét? Máshol is elégedetlenek az emberek a nagypolitikában látott jelenségek miatt, ráadásul azt is látni, hogy az EU és az USA is támogatását is bírják ezek a politikai erők.
- Az utcai tüntetők egy része, tehát nem mindenki, három hónapig tartó erőszakmentes demonstrációk, az első halálos áldozatok és a politikai tárgyalások teljes sikertelensége után vettek fegyvert a kezükbe. Összességében a fegyverhasználat sajnálatos, de a Majdan népét ért utolsó rendőri támadások után nagy mértékben érthető ellenválasz.
- Láttam egy olyan fotót, amelyen ukrán rendőrök dobáltak Molotov-koktélokat. Olvastam egy cikket, amelyben írták, hgy egy 18 éves ukrán kiskatonát keresztre feszítettek ellenzéki tüntetők. Miért nem avatkozott ön szerint sokkal hamarabb Janukovics közbe, amit minden bizonnyal más demokratikus országok, beleértve Csehországot, Brüsszelt vagy az USA-t, biztosan megléptek volna?
- A radikális megoldások hívei, érthető módon, mindkét oldalon előfordultak, de összességében sokkal kisebb volt az áldozatok száma a rendőrség oldalán. Az ön által említett kiskatona esetéről nem tudok, de kételkedem benne, mert a hadsereg nem vett részt a konfliktusban. Összességében elmondhatjuk, hogy az erőszak semmit nem old meg és ha Ukrajnát csak erővel lehetett volna pacifikálni, az előbb-utóbb újra megismétlődik.
Az ellenzék népszerűségéről
- Milyen a támogatottsága ma az úgynevezett ukrán ellenzéknek? Több, mint három hónapja tart a műsor, tényleg ennyi munkanélküli lenne Ukrajnában?
- Ukrajnában vannak olyanok, akik általában az ellenzék felé is szkeptikusak, ennek oka például az, hogy az egyik ellenzéki párt vezére Arsenij Jacenyuk a korábbi ukrán politikai establishment része volt, sőt, Janukovics kormányában miniszteri pozíciót is betöltött és sokan nagyon furcsán néznek gyorsan gyarapodó vagyonára is. Ez az egyik oka, miért nem történtek nagyobb megmozdulások kelet-Ukrajnában, ahol Janukovics szintén nagyon népszerűtlen volt, de még mindig úgy tekintettek rá ott, mint a "kisebbik rosszra". Másrészt a szélsőséges pártok nem képesek megnyerni olyan mértékben az emberek bizalmát, hogy az országot vezethessék.
Az ellenzék szélsőséges részéről
- Bár az interneten megosztott fotók, videók alapján a tüntetőkről nehéz egy általános benyomást szerezni, inkább tűnnek hétköznapi embereknek, mint szélsőséges csoportoknak. Ugyanakkor tudni lehet, hogy az utcai harcokban elsősorban szélsőjobboldali csoportok tagjai vettek részt.
- A demonstrálók nagy része valóan hétköznapi ember, mint ahogy jelen vannak a szélsőjobboldali csoportok is. (Őket januárban a dotoho részletesen bemutatta az Ukrajna ultrái posztban - csk). Az arányok hangsúlyozása nagyban függ az adott hírforrás beállítottságától. A radikális csoportok léteznek, de mindig hangsúlyozni kell, hogy nem az egész ellenzéki mozgalom döntő ereje. (Összességében az ukrán ellenzéket most szélsőségesezni legalább akkora tévedés, mintha 1990-ben az Ellenzéki Kerekasztalt "szélsőjobboldalizta" volna le az MSZMP - csk)
Az ellenzék anyagi támogatásáról
- Az ukrán tüntetések több hónapon keresztül tartottak, egyértelmű, hogy anyagi támogatás nélkül a demonstrálók már rég otthon vagy a munkába lettek volna. Nyíltan beszélnek arról, hogy a Majdan külföldről kapott támogatást. Tudja, hogy ki támogatja a Majdant anyagilag?
- Külföldön több gyűjtést rendeztek az ügy érdekében, Csehországban is történt hasonló. Ezen kívül ruhákat, élelmiszereket és gyógyszereket is küldtek külföldről Kijevbe. Közvetlen külföldi támogatásról nincs tudomásom, de összességében nem látok ebben semmi különöset. Egész Ukrajna területéről érkeztek felajánlások és higgye el, az ukrán ellenzék vezetői, képviselői, nem tartoznak Ukrajna legszegényebb emberei közé.
Ukrajna lehetséges közeljövőjéről
- Egy választás esetén kinek van legnagyobb esélye a győzelemre? Egyes hírek szerint az ellenzék nem rendelkezik túl konkrét programmal a választásokra.
- Klicskó hétvégén bejelentette indulását, ő tűnik a legígéretesebb jelöltnek. Az valóban igaz lehet, hogy nem rendelkezik konkrét választási programmal. lehetséges riválisa izgalmas figura, Szerhij Tihipko, a Régiók Pártjának elnökhelyettese.
- Kelet-Európa radikális szavazói Tahnyibokot tartják emberüknek, sokak szerint ő lehet az "igazi" ellenzék- Mások szerint Svoboda Párt egy moszkvai projekt, amelynek célja, hogy lejárassa Nyugat-Ukrajnát és megossza az ukrán ajkú ukrajnai ellenzéket.
- A helyzet jelenleg teljesen egyértelmű a Svoboda Párttal kapcsolatban: részt vesz az ellenzéki tömörülésben, de támogatottsága meglehetősen korlátozott. A moszkvai támogatásra nincs bizonyíték, túlzásnak lehet tartani, de az tény, hogy a kelet-ukrajnai szavazók körében az ellenzéki tömörülés támogatottsága pont a Svoboda párt miatt akadozik.
A felelősségről
- Nem találja képmutatónak, hogy amikor Oroszországot kritizálja az ukrajnai befolyásának növelése miatt, ugyanezt nem mondja el az USA-ról és az EU-ról? Lehet azt mondani, hogy a múlt heti vérengzéseket az EU, illetve a Nyugat provokálta ki, amely befolyását ki szeretné terjeszteni Ukrajnára is?
- Az EU számára Ukrajna elsősorban egy szempont miatt fontos. Egy nagy, az Európai Unió határos államról van szó, amelynek belső helyzete instabil. Éppen ezért logikus, hogy az EU stabilizálni szeretné Ukrajnát. Ha önnek úgy tetszik, mondhatjuk úgy is, az EU szeretné Ukrajnát saját befolyási övezetében tudni. Csakhogy ez leginkább magán Ukrajnán múlik, hogy az ország hova szeretne tartozni, azt hiszem ez önnek is elég egyértelmű az utóbbi napok eseményei alapján. És ez Ukrajna számára is a jobb forgatókönyv, ugyanis Oroszország nem képes többé Ukrajna számára, hosszútávon, valamiféle "soft powert" biztosítani, amely alapján újjá lehetne Ukrajnát építeni, amely alapján be lehetne az ukrán gazdaság motorját gyújtani.
Éppen ezért a jelenlegi szituációért határozottan nem az EU-t vádolnám. Abban igaza van, hogy a tüntetések a társulási szerződés elhalasztása után újultak ki, de a konfliktus eszkalációjáért egyértelműen a Janukovics-féle vezetésnek kell vállalnia a felelősséget, ők ugyanis folyamatosan öntötték az olajat a tűzre.
- Mi lehet Janukovics sorsa? Elképzelhető, hogy indul ellene, hivatalos keretek között, büntetőeljárás, vagy esetleg az sem zárható ki, hogy olyan sors vár rá, mint a Ceausescu-házaspárra Romániában, 1989-ben?
- Ellentmondásos hírek jelentek meg Janukovics hollétéről. Az ukrán emberek egy része szívesen látná őt a hágai bíróságon.
- Hogyan látja, milyen esélyei vannak Ukrajnának az EU-tagságra, tekintettel arra, ami most történik az országban? Nem lehetséges, hogy az Európa-pártiaknak az utolsó fejlemények inkább már ártanak? Arra gondolok, hogy egy elég nyílt hatalmi játék megy most Ukrajnáról az EU és Oroszország között, nem lenne-e túl nagy presztízsveszteség Oroszországnak, ha Ukrajna gyorsított tempóban haladna az EU-tagság felé? Az EU-nak nem érdeke a gáz és az olaj miatt provokálni Oroszországot, egyáltalán, akarja-e az EU Ukrajnát?
- Épp ellenkezőleg látom, ezek az adottságok Ukrajnát inkább hozzáköthetik az európai struktúrákhoz. Az, amit eddig láttunk és olvastunk mind arról szól, hogy az ukránok nagy része ezt támogatja, és ez a legfontosabb. Egy lehetséges Eu-tagság természetesen hosszú folyamat. Rövid távon egyenesen nem is reális. Oroszországnak, mai vezetésének presztízsveszteséget jelentene ez a fejlemény, hiszen a cári Oroszországnak és a Szovjetuniónak Ukrajna mindig is kulcsfontosságú tényezője volt nagyhatalmi szerepében.
Másfelől Ukrajna viszonylag régóta levált már Oroszországról, és azóta is folyamatosan távolodik Moszkvától, így nincs valós esélye, hogy az oroszok újra átvegyék ellenőrző szerepüket Ukrajna felett. Az EU-ban, főleg Lengyelországban, az ukránbarát szimpátia nagyon erős, a közeljövőben tovább közeledhet Ukrajna Brüsszelhez. Ami pedig a nyersanyagot illeti: Európának természetesen szüksége van rá, de Oroszország az eladásra van rászorulva, úgyhogy végül a két fél meg fog állapodni.
Az Ukrajnáról érkező hírekről
- Milyen forrásokból érkeznek a hírek Csehországba? Olyan érzésünk van, hogy egyre több ember azt gondolja, mintha az egész Majdan elsősorban a banderisták műve lenne. Ez az orosz propaganda műve? Hogy látja, a csehek jobban bekajálják ezeket az orosz propaganda-híreket, mint mondjuk a franciák, lengyelek vagy az osztrákok?
- Az orosz állami média érthető okokból próbálja "saját" szemszögéből bemutatni az eseményeket, ezekben a hírekben a tüntetőket kivétel nélkül, általánosítva szélsőségeseknek és terroristáknak mondják. Én azonban nem tudom elképzelni, hogy ez a Cseh Köztársaságban vagy Európa más országaiban elfogadott lenne. Rengeteg hírforrásból lehet dolgozni és mindenhol lehetőség van a helyzet nem egyoldalú bemutatására. (Magyarországon ez nem sikerült, nemcsak elképzelni tudjuk az egyoldalú hírszerkesztést, de konkrét példákat tudunk felhozni - csk).