Jó eséllyel nem létezik híresebb túraszakasz, mint a csehországi Prága - Prčice menet. A rendezvény szervezői állítják: az első alkalom óta minden évben megrendezett tömegesemény a legrégebbi saját műfajában, amely történet még 1966-ra nyúlik vissza, amikor nagyjából ötszáz cseh turista megpróbált százezer cseh rőföt lesétálni. (Egy cseh rőf= 59,3 cm) Ez a távolság nagyjából hatvan kilométernek felel meg. Most szombaton már ötvenedik alkalommal indulnak el a szakasz kedvelői.
Csehországban egyébként Prčice település nevét összekötik meglehetősen udvariatlan, de annál inkább elterjedt "Jdi do prčic!", azaz "Húzzál a francba!" népi kezdeményezéssel. És a legenda szerint pont ez a lájtos kármokodás indította el a hagyománnyá nemesedett tradicionális távgyaloglást Prága és Prčice között. Stanislav Rataj, Jiří Dvořák és Karel Kulle jóbarátok, és nagy turisták voltak, a hagyomány szerint egy délelőtt együtt keresték a kijelölt távolság megfelelő végállomását, amikor egyikük feleségének elfogyott a türelme, és felkiáltott: "Kész az ebéd, gyertek már enni, ezzel meg menjetek a francba" És így is tettek.
Az első sétára 1966 április 17-én került sor, 469 részvevővel, akik a közép-cseh régió festői tájain haladtak át. Az első négy évben még csak egy, tematikusan kialakított, szakasz létezett. Például első alkalommal Josef Suk zeneszerző emlékét elevenítették fel a sétával, aki az útvonal mellett fekvő Křečovice településen született. Második alkalommal a jílovei arany jegyében sétáltak, ahogy az akció elnevezése is mutatja, a séta apropója az volt, hogy aranyat találjanak az útvonalon.
1970-ben, az akció során először, a résztvevők két útvonal közül is választhattak. Ezt követően évről évre nőtt az útvonalak száma, 1984-ben a rendezők már 24 különböző szakaszt jelöltek ki. A prčicei távséta a múlt század 80-as éveiben érte el népszerűségének csúcsát, 1981-ben például 35.732 ember vett részt az eseményen. Csehszlovákiában az akció népszerűsége megihlette Karel Kachyna filmrendezőt, aki a Kam, pánové, kam jdete? (Uraim, hova mennek?) című filmmel állított emléket a rendezvénynek, de Ivan Mládek zeneszerző is írt egy dalt Prčicéről, ezt mutatom:
Az 1989-es rendszerváltás után Prčice népszerűsége alábbhagyott, de az utóbbi években a résztvevők száma rendszeresen újra 14.000 és 21.000 között mozog. A résztvevők jó része az esemény állandó résztvevője, többek között, az egykori cseh köztársasági elnök, Václav Klaus is rendszeresen megteszi a távolságot. "Prčicébe akkor is elmentem, amikor még nem voltam politikus", nyilatakozta korábban.
A hatvan-hetven kilométeres szakasz éveken át a gyalogtúrázók kizárólagos eseménye volt, de az utóbbi években a szakaszt felfedezték maguknak a kerékpárosok is, amely több alkalommal okozott kellemetlen és veszélyes helyzeteket is. Éppen ezért, 2005-ben, a szervezők első alkalommal a kerékpárosok számára külön útvonalat jelöltek ki, amely azóta minden évben növekvő népszerűségnek örvend.
A szakasz teljesítése egyébként apróbb jutalommal is jár. Ha eljutsz a célig, apróbb süteményeket és cipő formájú műanyag érmét adnak át a szervezők. Természetesen korábban ez is másképp volt, az első években még szalagot, halformájú fémdarabot, matricát vagy épp textildarabot kaphattál emlékül. A ma már bevett műanyag anyagú cipő-forma 1978-ban jelent meg először, minden évben más színben.
A Pochod Praha-Prcice 2015 Facebook oldala
A kilencvenes évek elejéig a nemzetközi népszerűségre is szert tevő esemény rendezője a Testnevelés és Sport Csehszlovák Szövetsége volt, később a szervezet tevékenységét a A Cseh Turisták Klubja (KČT) vette át, ez a szervezet az idei esemény rendezője is. A KČT jelenleg 33.000 tagot számlál, és ma már az ország más részeiben is rendez távsétákat, többek között az ötvenhárom kilométeres szakaszt Mořkov v Podbeskydí környékén vagy a "Négy váron át Benešovskoig" elnevezésű, ötven kilométeres távolságot.