Matej Tóth - ő az első szlovák világbajnok az atlétika történetében! A 32 éves gyalogló nyerte az 50 kilométeres távot a kínai atlétikai világbajnokságon 3:40:32 idővel. A második helyezett ausztrál Jared Tallentre majdnem két percet vert rá, aki különösen örült, hogy Matej győzte le. Ha tudni akarod miért, kattints a folytatásra!
Tóth a verseny megkezdésétől uralta a mezőnyt, 15 kilométer megtétele után 39 másodperc előnyre tett szert, a táv felénél csaknem egy perccel vezette a mezőnyt a második helyen gyalogló előtt és még az is belefért, hogy verseny közben megállt pisilni.
"Első alkalommal történt ilyen a versenyeim során, de muszáj volt megállni. Elvesztettem 20-30 másodpercet, de aztán hamar utolértem a tempóm", kommentálta Tóth a nem mindennapi kiállást.
Tóth már a verseny előtt a táv nagy esélyesének számított: idén márciusban Gyügyön a szám történetének harmadik legjobb eredményét érte el: 3:34:38. A legutolsó moszkvai atlétikai világgbajnokság ötödik helyezettje így a tavalyi zürichi Európa Bajnokság ezüst érme után, sportkarrierje legfényesebb eredményét érte el, egyúttal beírta nevét a szlovák atlétika történelmébe is.
Tóth sikere azért is nagyon értékes, mert Jozef Pribilinecnek sincs világbajnokságról érme. Az egykori szlovák atlétikai legenda még csehszlovák színekben, az 1988-as soul-i olimpián nyert aranyérmet, de világbajnokságon "csak az ezüst sikerült - igaz, kétszer.
És mi volt a Tóth-féle taktika?
"Időben meglógni a többiek elől. Amúgy nem stresszeltem semmit a verseny alatt, végig jó hangulatban mentem"
A verseny utáni sajtótájékoztatón Tóth elárulta a titkot, mi segítette a győzelemhez: kemény tréningek, hit a győzelemben, és a szurkolók támogatása.
"Különösen az utolsó kört élveztem, már a stadionban. Szuper volt a hangulat, mintha a lelátón több szlovák ült volna, mint kínai, folyamatosan bíztattak."
Különösen figyelemreméltó a második helyezett ausztrál verseny utáni nyilatkozata:
"Más érmet szerettem volna a végén, de mégis örülök, mert Matejtől kaptam ki, akiről tudom, hogy biztosan nem doppingolt, így eredményem egyáltalán nem rossz. Hosszú idő után végre tiszta győztesünk van gyaloglásban!"
- így örült az ezüstéremnek Tallent, aki a pekingi és a londoni olimpián, az eredményhirdetés után, elutasította a kézfogást az orosz "győztesektől", mivel azok szerinte biztosan doppingoltak. Az, hogy az oroszok ezúttal nem vettek részt a versenyen a doppingellenes bizottságnak volt köszönhető, megtiltották az indulásuk.