Miért nem lehet bizonyos cikkek alatt kommentelni Szlovákiában?
Néhány órára lekapcsolta szeptember 9-én a 444.hu alatt a komment-mezőt, a cikkek alatt nem lehetett kommentelni. Különös módon a szabadságot páros lábbal tipró Orbán-kormány lakájmédiája azonnal a szólásszabadság végéről sikoltozott. Estére a helyzet visszaállt a 444-en, újra lehetett kommentelni a cikkeket, de a téma, úgy tűnik, itt maradt, és megér egy posztot, mi a helyzet közvetlen szomszédságban.
Szlovákiában már régebben próbálkoznak a kommentelők megszabályozásával. Létrehozták az úgynevezett Piano projektet, amely egy fizetős rendszer. Aki nem fizet, az egy nap csak három kommentet küldhet naponta egy oldalra, egy adott felhasználónévvel. A rendszerben részt vevő szlovákiai sajtótermékek visszajelzéseiből kiderül, hogy már az első napon meglátszott az új rendszer jótékony hatása és az azóta napvilágra került vélemények szerint is csökken a negatív hozzászólások száma. Piano projectnek köszönhetően érezhetően megcsappant a trollok jelenléte a fórumokon.
A Piano projektről a dotohon bővebben itt olvashatsz.
Persze, a komment-mező teljes lezárása kurrens téma Szlovákiában is, 2014 óta egy új trend figyelhető meg a témában. Úgy oldották meg, hogy némely népszerű hírportál egyszerűen bizonyos cikkeknél lekapcsolja a kommentelési lehetőséget. A Ringier Alex Springer Slovakia és Milan Dubec magántulajdonában álló azet.sk szolgáltatásokat, híreket tartalmazó portál szelektíven kapcsolja le a kommentelést bizonyos cikkek alatt. Egy hónappal később a Petit Press tulajdonához tartozó, liberális sme.sk hírportál hasonló gyakorlatba kezdett.
Szlovák médiaelemzők ezt azzal magyarázzák, hogy a kommentelés lehetőségének szűkítése a népszerű oldalak az elmúlt években megfigyelhető bulvár irányba történő elmozdulása után következett be. Az Azet saját híroldalán konkrétan a bejegyzések minőségi romlásával és a gyűlölködő hozzászólások számának növekedésével indokolta a szabályozást. Ahogy írták: "A korlátozás indoka a növekedő gyűlölet és a kommentelők szókincsének és kommunikációjának romlása." A gyakorlat alapján egyébként azt látni, hogy az Azet és a Sme is főleg Oroszországról, Ukrajnáról, az iszlámról és a romákról szóló cikkek alatt él ezzel a lehetőséggel.
A Sme indoklását a dotoho teljes terjedelmében lefordította:
Az internetes komment-mezők a tárgyszerű és nem agresszív eszmecserék helyszínének kellene lenni. Ez gyakran nincs azonban így.
A szerkesztőségbe érkező leggyakoribb panasz a cikkeink alatt elinduló viták színvonalát érinti. Azok az emberek, akik értelmesen és tárgyszerűen próbálnak meg vitázni egy vitatkozni nem tudó, vulgáris, támadó és hazugságokat és negatív érzelmeket terjesztő tömeggel találkoznak. Ez nem csak a sme.sk oldalain érzékelhető jelenség, hasonló problémával szembesülnek más szlovák és nemzetközi médiumok a világ minden táján.
Egyes szerkesztőségek nem kevés pénzt fektetnek be jelentős létszámú adminisztrátor fenntartására. Az ő feladata, hogy ellenőrizzen minden egyes hozzászólást, amelyet a vitában a hozzászólók írnak. Más médiumok a komment-mezőt teljesen kilőtték és az így felszabaduló pénzt inkább kitűnő cikkeket író, minőségi újságírók megfizetésére fektetik be.
Ezek közül egyik megoldást sem tartjuk ideálisnak. Ugyanakkor a világon még egyetlen médium sem találta meg a receptet, hogyan alakítsa ki a weben a különböző vélemények kultivált megvitatását. Az internetes viták ma inkább arra figyelmeztetnek, mennyi energia, türelem és erőfeszítés kell, hogy kölcsönösen meghallgassuk és tiszteletben tartsuk egymást.
A sme.sk szerkesztősége az utóbbi években számos fejlesztést kipróbált a komment-mezőben megjelentő viták színvonalának emelésére. Az egyik ilyen legsikeresebb kísérletünk az úgynevezett moderált vita bevezetése. Ennek köszönhetően ki tudjuk szűrni a nem megfelelő hozzászólásokat és így mindent megteszünk azért, hogy a kommentelők egy szebb helyet találjanak a Földön. Sajnos, azonban nincs kapacitásunk arra, hogy minden cikk alatt moderáljunk. Éppen ezért találnak olyan cikkeket is, ahol a kommentelési lehetőséget nem nyitjuk meg.
A sme.sk oldalon minden nap rengeteg új cikk kerül fel, amely alatt lehetséges a kommentelés. Találkoznak olyanokkal is, ahol a vitát moderáljuk. És lesznek olyan cikkek is, amelyek alatt a kommentmezőt nem fogjuk megnyitni.
Ennek egészen egyszerű oka van: ha nem tudjuk a vitát ellenőrizni, ha nem tudjuk biztosítani, hogy weboldalunkon, vulgáris, rasszista, agresszív vagy hazug hozzászólások jelenjelnek meg, kénytelenek vagyunk néhány vitát nem megnyitni. Nem, ez nem cenzúra. Ez felelős döntés. Végül is, a bejegyzésekért szerzőik felelősek, de mi is.
Annak eldöntésében, hogy melyik cikk alatt nem nyitjuk meg a kommentelés lehetőségét, több kritériumot is szem előtt tartunk. Például ide tartozik a szöveg hírértéke, az olvasó érdeklődése a téma iránt, illetve a tény, hogy tudjuk-e a vitát ellenőrzésünk alatt tartani. Egy másik szempont például az is, hogy a megjelent cikk, milyen érzelmi reakciót vált ki. Vannak ugyanis olyan témák, amelyek az emberekben túlzó, negatív érzelmeket válthatnak ki, és ekkor a cikk alatt már nem vitáznak a hozzászólók, hanem csak a komment-mennyiségre, amelynek egy tisztességes társadalomban helye nincs.
Olvasóink naponta 4000-5000 kommentet írnak, naponta. Minden vita során találhatnak szórakoztató részeket, tanulságot, ellenérvet, kritikát és dicséretet. Ezt a színes világot szeretnénk fenntartani, támogatni és védeni. Időnként olyan módon is, hogy némely cikkünk alatt nem nyitjuk ki a kommentálási lehetőséget. Ezért olvasóinktól elnézést kérünk.”
Olyan korban élünk, amikor szerencsésebb országokban már felvállalhatod nemi identitásod, vallásod, származásod, minden probléma nélkül, és ez nagyon jó dolog. De pont emiatt a nagy szabadság miatt nő az emberekben a bizonytalanság érzése is, ez az az ár, amit a szabadságunkért megfizetünk. De most akkor mi a helyzet, ha több szabadságot akarunk, akkor fizessünk?
A kommentelés tiltásával, úgy tűnhet, lemondunk a szabadság bizonyos szeletéről. Ez nem új jelenség amúgy az emberiség történelme során, a fejlődés soha nem töretlen, nem folyamatosan halad előre, bizony néha visszacsap. Amikor egy társadalomban vagy közösségben, feszültség, nyugtalanság, bizonytalanság van, bizony hajlamosak vagyunk lemondani a szabadságunk egy részéről, stabilitást, biztonságot, kiszámíthatóságot várunk.
Adja magát a kérdés, kommentelők, ti melyiket kívánjátok jobban: a szabadságot vagy a biztonságot? Mert egyszerre a kettő nem fog menni.