Több száz csehországi hivatal, iskola, galéria tette ki szombaton a tibeti zászlót, amely az 57 évvel ezelőtt erőszakkal levert tibeti felkelésre emlékezik.
1996 óta emlékeznek meg minden évben Csehországban a "Zászló Tibetért" elnevezésű akció keretén belül az 1959-ben, több tízezer halálos áldozatot követelő kínai megszállásra. A kampány, az emlékezésen kívül, arra is figyelmeztet, hogy a tibeti kínai tartományban a kínai hatóságok nem tartják be az emberi jogokat.
A cseh belpolitikiában, nemcsak a politikai pártok között, de a civil társadalomban, a Tibettel kapcsolatos állásfoglalás mindig is fontos szerepet játszott. Jelenleg a hivatalos cseh külpolitika bár nem ismeri el Tibetet, de a hivatalos Kína megnyilatkozásai mindig éles reakciókat váltanak ki több cseh politikusból vagy cseh civil szervezetek részéről.
A "tibeti kérdés" azért olyan élő a mai napig a cseh belpolitikában, mert egyrészt több történelmi párhuzamot vélnek a cseh és a tibeti történelemben felfedezni - ti. erőszakos nagyhatalmak áldozata lett a Cseh Köztársaság is korábban - illetve ez a problematika legalább olyan szorosan összekapcsolódik a cseh modern demokrácia és függetlenség létrejöttével, mint Magyarországon a Bős-Nagymarosi vizierőmű ügye.
A prágai Városháza épületének képviselői iroda ablakából függesztik ki a TOP09 konzervatív-liberális párt prágai képviselői a tibeti zászlót. Hivatalosan a cseh főváros tavaly óta nem teszi ki a tibeti zászlót, Milos Zeman köztársasági elnök pedig legutolsó kínai látogatása kapcsán, kijelentette, nem akarják Kínát az emberi jogokra megtanítani.
Márciusban tüntetést tartanak a prágai kínai nagykövetség előtt, amikor a kínai elnök a cseh fővárosba látogat. A látogatás célja a két ország közötti stratégiai partnerség aláírása. Az Eu országai közül egyedül Csehországba látogat el a kínai elnök.
A cseh parlament épületén csütörtök óta látható a tibeti és a tajvani zászló, ezeket szintén a TOP09 párt tagjai tették ki. A cseh parlament szocdem elnöke sem tiltakozott az akció ellen.
Tibeti zászló len a cseh Nemzeti Galéria épületén és az Óváros téren, de a cseh főváros több pontján is.
A prágai Károly Egyetem rektorátusának épülete előtt is felhúzták a tibeti zászlót. Egyébként nem csak a Károly Egyetemen, de a brnoi Masaryk Egyetemen és a Pardubicei Egyetemen is tibeti zászló leng, ahogy több száz más vidéki általános-, és középiskola homlokzatán is.
A Tibettel való szolidaritást kifejezték a Károly Egyetem több kara, mint például a Társadalomtudományi Kar...
..és a Filozófiai Kar is.
Ústi nad Labem polgármesteri hivatalának dolgozói húzzák fel a tibeti zászlót az épület erkélyén. A város először kapcsolódott be az akcióba, honlapjukon külön bejegyzésben foglalkoznak a témával, amelyben kifejtik, hogy a város támogatja nemcsak általában az emberi jogok érvényesülését, de szolidaritásukat fejezik ki a tibeti néppel.
Karlovy vary városa szintén emlékezik, Petr Kulhánek és helyettese rakta ki a tibeti zászlót. Mindez annak ellenére történik, hogy a város képviselő-testülete, húsz év után először, elutasította a zászló kihelyezését.
Olomoucban is kikerül a tibeti zászló a város főterére, erről ott is a Városháza alkalmazottai gondoskodtak. A morva város egyébként az egyik fontos helyszíne az idén megrendezendő "Festival ProTibet" elnevezésű akciónak, amely keretén belül több kulturális rendezvényt tartanak az országban.