Egy hideg novemberi reggelen, majdnem kiesett a reggeli kávé a kezemből, ezt olvasom: már csak az a kérdés, mikor lesz palesztin állam. Szavazást tartottak az ENSZ-ben "Palesztináról", ahol a cseh diplomácia kiválóan szerepelt: megalkuvás nélküli nemmel szavazott. Köszönjük. De miért mondott Csehország nemet Palesztinára? (Fotó: Öntudatos palesztin demokraták)
„A Cseh Köztársaság meggyőződése, hogy az egyetlen cél, azaz Izrael állam és egy független, demokratikus, egységes és életképes palesztin állam békés és biztonságos egymás mellett élése, csakis közvetlen tárgyalások útján valósítható meg. A megfigyelő státus létrejötte csak a közel-keleti békefolyamat újabb késlekedéséhez vezethet” - áll a cseh külügyminisztérium közleményében. "A cseh diplomácia azon a véleményen van, hogy a palesztin államiságot nem egyoldalú lépésekkel, hanem a közel-keleti béketárgyalások felújításával kell megteremteni. Az ENSZ döntése rosszul időzített és semmi jót nem fog hozni” - ezt már Pavel Fischer, a cseh külügy politikai igazgatója tette hozzá a cseh állami rádió péntek reggeli adásában. „Ez a mi következetes politikánk, soha nem tartjuk hasznosnak az egyoldalú lépéseket, Csehország nemmel fog szavazni”. - jelentette ki még napokkal a szavazás előtt Karel Schwarzenberg, cseh külügyminiszter, akit egyébként a szavazás után a Reuters ügynökség "szélsőségesen (sic!) Izrael-barátnak" nevezett.
A hírekből aztán kiderült, csak kilenc állam vette a bátorságot, hogy szembenézzen azzal a világméretű támogatással, amelynek segítségével megfigyelő államra emelték "Palesztina" státusát. Egy olyan állam kérdésében döntött a többség, amelyet iszonyat kínos államnak nevezni. Tekintsünk el most attól a ténytől, hogy a kijelölt területnek nagy részét izraeli biztonsági erők felügyelik. Még csak arra a kérdésre se keressük a választ, hogy vajon melyik terrorista frakció akarja hivatalosan "Palesztinát" képviselni. Sajnos a helyzet az, hogy az ENSZ csak úgy magában, egy olyan alakulatról döntött, amely folyamatosan és nagy hangon kiabálja a világ felé, hogy a vele szomszédos államot meg kell semmisíteni, és egyáltalán: joga sincs a létezésre. Ezen az egyszerű és napnál is világos tényen még az a körülmény sem változtat, hogy a "palesztinok" különböző képviselői itt meg ott néhol bátortalanul azt próbálják sugallni, hogy azért ezt annyira nem is kell túl komolyan venni, értik ők a viccet, csak nem szeretik - hogy egy haverjukat idézzem hirtelen.
Az úgynevezett "palesztinok" számára Izrael ugyanis valami olyasmi, amelynek soha nem is kellett volna létrejönni. Ezt a nézetet tömegesen támogatják az egykori és mai kommunisták és az egykori és jelenlegi neonácik is. Éppen ezért ezek a csoportok mindig is azon a véleményen lesznek, hogy az Izrael ellen alkalmazott terror bárhol, bármikor teljes mértékben indokolt. A helyzet az, hogy az ENSZ szavazáson ezt a szélsőséges álláspontot támogatta az országok túlnyomó többsége. Voltak persze olyan tagállamok is, amelyek ilyen-olyan okok miatt tartózkodtak a szavazáson, ezek többségét pusztán opportunizmusnak tudom be. Például Németország, amely egyrészt a mai napig bűntudatot érez, teljesen indokoltan, a holocaust miatt, másrészt viszont napi szinten retteg a német földre érkező milliónyi muszlim bevándorlótól.
Ízlelgessük a szavakat: csak kilenc ország gondolta úgy a világon, hogy ez megengedhetetlen, köztük a Magyarországgal történelmileg és kulturálisan megannyi hasonlósággal rendelkező, visegrádi tagállam, Csehország. Ezekben a napokban belpolitikai szempontok miatt sem éreztem volna haszontalannak, ha világosan tudtára adja a magyar diplomácia: kinek az oldalán állunk. Magyarországnak is helye lett volna ebben a kis létszámú csoportban, amely világosan kijelenti: terroristák által ellenőrzött, uralt ország akármilyen státusa teljességgel elfogadhatatlan és abszurd. Az is világos, hogy a döntéssel Csehország sokak szemében most egy kevésbé szimpatikus állammá vált, egy dolog azonban elvitathatatlan Prágától: véleményüket már bejelentették, a speciális cseh-izraeli kapcsolatokról a Puskás stadionban elkövetett verbális attak kapcsán a dotohon már írtam.
Az elmúlt napok sorozatos Jobbik botrányai után világosan láthatjuk: olyan emberek örömködnek a döntés kapcsán, akik primitív antiszemita beszédüket a témával kapcsolatban egyszerűen propalesztin beszédre cserélik - anélkül, hogy közben tényleges változás történt volna gondolkodásukban.
Érdemes felsorolni azokat az országokat, ahol mindezt felfogták: USA, Kanada, Panama, Nauru, Marshall szigetek, Paulu, Mikronézia, Csehország, Izrael.
Izrael, you are not alone!
Az utolsó 100 komment: