Órák óta szörfölgetek rajta és nem tudom abbahagyni: a Dustin A. Cable (University of Virginia’s Weldon Cooper Center for Public Service) által készített első hallásra valószínűtlen térkép egyszerűen bámulatos, mindent visz. Itt a szegregáció vége: a legátfogóbb etnikai térkép ever!
Kevésbé szegregáltak az amerikai városok 2012-ben, mint 1910-től számítva, bármikor - állapította meg a múlt évben a Duke Egyetem néhány kutatója és ha már így gondolták, gyorsan írtak is egy könyvet: “The End of the Segregated Century.” Persze a kevésbé szegregált még nem feltétlenül jelent mindenhol integrált együttélést, de most ezt mindenki eldöntheti saját maga: ilyen hihetetlenül részletes és átfogó térképet egy témában még soha nem láttál!
Ne fukarkodjunk a szavakkal, ez kérem nem más, mint térképészeti pointilizmus, Teleki Pál is elismerően csettintene! A már-már művészi határokat feszegető alkotás egyébként nagyítható, sőt, bescrollolhatjuk vele az egész Egyesült Államokat!
Még Obama is rajta van!
Korábban már láthattunk hasonló térképet, miért ez a mostani a legátfogóbb etnikai térkép az Egyesült Államok lakosairól?
Az ábrázolás a 2010-es amerikai népszámlálási adatok alapján készült
7 GB vizuális adatot láthattok, ami pontosan 308,745,538 darab színes pontot jelent
Ez az első olyan térkép az USA-ban, amely úgy mutatja az ország etnikai megoszlását, hogy minden egyes állampolgár szerepel a mestermunkán egy színes pötty formájában, még az Egyesült Államok elnöke is!
A fehér ember kék, az afrikai-amerikai ember zöld, az ázsiai ember vörös, míg a latin ember narancssárga színt kapott. Az egyéb etnikai kategóriák együttesen barna színnel vannak jelölve. Mivel a pontok a legtöbb zoomolás esetében a pixelnél kisebb méretűek, Cable különböző színárnyalatokat is létrehozott, a színes pontok keveredeése alapján. Ezért lehetséges, hogy bizonyos esetekben lila színnel is találkozunk, amely ez esetben a diverzitás színe lesz.
"Egy csomó dolog mozog, ez aztán rengeteg különböző színárnyalatot jelenthet, amikor egy nagyon sűrű területre, például New York Cityre, zoomolsz rá" - magyarázta Cable, akitől még megtudhattuk, hogy a pontok méretével és átláthatóságával szórakozott még egy kicsit, hogy minél élvezhetőbb legyen ez az egész, amit most magunk előtt látunk.
Akit érdekel, Cable módszertanáról itt olvashat részletesebben, amúgy pedig lássuk be: amikor 300 millió színes pöttyel variálsz különböző zoom-szinteken, akkor ez a munka már nemcsak tudománynak, de legalább anyira művészetnek is tűnik.
A városokról aztán tényleg órákat lehetne írni, beszélni, mindegyik más-más történet. Az amerikai nagyvárosok márnemcsak változatosak és több etnikum által lakottak, de jelentős mértékben integráltak is, például California, Sacramento, Los Angeles, de a jelenség ellentéte is megtalálható Detroit városában a 8 Mile Road mentén.
Detroit: etnikai szegregáció a 8 Mile Road mentén
Sacramento: egy integrált amerikai nagyváros