Brazíliában ha azt akarja valaki mondani, hogy egy ember rendszeresen nem zuhanyozik, nem foglalkozik személyes higéniájával akkor a banho tcheco kifejezést használja. Szó szerint: csehül fürdik. Ezekben a forró nyári napokban prágai tömegközlekedéssel utazni igazi büntetés. Az ok igazán egyszerű: a csehek mai napig nem tanulták meg használni rendszeresen a dezodorokat és az izzadsággátló szereket. Egy tisztasági eszközöket gyártó cég felmérése alapján a csehek átlagosan évente két dezodort vesznek.
A fent említett mondás fényében vajon tudjátok-e, hogy egy bizonyos Anderson Simas Luciano (Gremio) futballsitának, miért a Tcheco a beceneve? Még kisgyerek volt, amikor az anyja elnevezte csehnek, mivel a meccsek után a kis Luciano nem akart lezuhanyozni.
Másik példa egy cseh internetes fórumról az Egyesült Államokból. Ott Petr azt fejtegeti, hogy a cseh férfiak többsége ott is bűzlik. És csak ők. Húsz éve él már kint, és Tomas nevű barátjának épp olyan szaga van, mint egy prágai villamosnak. Petr gyerekei csak büdös Tomásnak hívják és ha látogatóba érkezik, az egész lakás bűzlik tőle.
A jelenség annyira aktuális és általános Csehországban, hogy a Facebookon létrehozott Gyűlölöm azokat az embereket, akik az MHD-n bűzlenek! csoporthoz vasárnapig 103.301 ember csatlakozott. A cseh szélsőjobboldal is hű maradt önmagához. A Jobbik csehországi megfelelője, a Munkáspárthoz (Delnická strana) közel álló rapcsapat, a Hrobka a Pitva feat. Řezník - Végső megoldás (Konečný řešení) című számukban, amolyan cseh FankaDeliként bézból ütővel írtaná ki a büdöset, a homlesseket, az utcán dohányzókat és hányókat, az ukránokat és a cigányokat a prágai utcákról.
Nem hajléktalanokról beszélek. Azok Csehországban is büdösek. De még rosszabb, ha körülöttünk olyanok büdösek, akiknek otthon van meleg vizük és rengeteg ruhájuk. Csak épp azt gondolják, hogy pólót cserélni egy héten egyszer bőven elég, a dezodor pedig a metroszexuálisok és a modellek találmánya, fogselymet még életében nem látott és a tegnap esti oldalas ott lóg ki a szájából.
Ezek az emberek vidáman felszállnak a tömegközlekedési eszközökre és persze a fejük fölött fogják meg a kapaszkodót. Legtöbbször dohányoznak is, és a testszag a nikotinnal együtt igazán szép egyveleget alkot. Este aztán otthon a pólójukat kirakják a radiátorra, hátha valahogy kipárolog. Ha már szlovák blogon vagyunk, érdemes azért megjegyezni, hogy ott ugyanez a helyzet. A kilencvenes években a pozsonyi kollégiumban ahol laktam a heti egyszeri fürdés teljesen általános volt.
Legbrutálisabb élményem a Karlovy vary filmfesztivál alatt történt. A moziba beült mellénk egy maxibüdös fesztiválarc, aki az előző estét jól érezhetően sátorban töltötte. Semmi bajom a sátorozással, de még ott is meg lehetne oldani a tisztálkodást és tiszta pólót felvenni. Végül a barátnőm parfümjéből adtunk a székére, hogy legaláb enyhítsük a fizikai fájdalmat orrunkban. Mindez történt egy nemzetközi fimfesztivál alatt, egy Európa-hírű fürdővárosban.
Az Unilever cég statisztikája alapján, amíg Angliában átlagosan évente nyolc, Németországban öt dezodort vesz egy ember, addig ez Csehországban egy kőkemény kettes szám. Brutál. A cég statisztikája szerint Csehországban a nők többet használják a dezodort, mint a férfiak. 2008-as statisztika szerint a nők 92%-a és a férfiak 84%-a él az izzadsággátló szerekkel. Megdöbbentő, hogy napi lebontásban ez már csupán 82 és 56 százalék!
És, hogy mik az ellenérvek? Igen, lehet bűzlöm, de többször fürdeni ártalmas. Majd ha az érzékeny nyugaton is ilyen lestrapált buszokkal közlekednek naponta a városban, ahol nem lehet ablakot nyitni, akkor szóljanak. Nyáron sem egy zuhany, sem az ötszáz koronás dezodor nem segít. Nem értem a finnyáskodókat, miért nem mennek el egy kémiai labrotótiumba dolgozni? Ha majd megszagolják a lebomló fehérjéket, akkor megtudják, mi az, hogy büdös.
Engem nem győztek meg, sőt biztosra akartam menni a témában. Bezzeg Prága? Olcsó sörök? Kíváló tömegközlekedési rendszer? Tisztaság a pályaudvarokon, wc-ben? Nem dohányoznak a megállókban, aluljárókban, stadionokban? Lehet csak az irigység beszél belőlem? Megkérdeztem néhány külföldi ismerősömet, ők hogyan látják a bűzhelyzetet Prágában.
Iain, Skóciából: Borzalmas. Amikor felszállok a villamosra és emberek a pólóban, hónaljuk alatt hatalmas izzadságfolttal kapaszkodnak. A fejlett országokban ilyennel már nem találkozol. Arrafelé a személyes higénia már alapvető. Gyakorlatilag az összes ismerősömnek feltűnt ez a jelenség. Wilem, Hollandiából: Amikor 1997-ben először Prágában jártam, az itteniek gyakorlatilag nem használtak dezodort. Megszenvedtem, amikor villamossal kellett utazni. Szerencsére a dolgok változnak, bár időnként még érzek büdös embereket. Carlos, Portugáliából: Igen, a csehek bűzlenek. Ez az a néhány kevés dolog egyke, amit a szemükre tudok vetni.
Dél-Olaszország jut eszembe, Pompei, a város szeméthegyeivel és ennek éles kontrasztjaként a személyiségének megfelelően öltözött és ápolt olasz férfi és nő. Vagy Magyarország, ahol a közterek lelakottak, a lakóházak élehetetlenek, lepukkantak az ingatlanok, kosz mocsok és igénytelenség az aluljárókban, de az emberek tiszták és ápoltak, minden nap fürdenek. Öltözködni meg nem igénytelenségük miatt nem tudnak, hanem mert szegények és a ruhán spórolnak.
Mi lehet az oka jelenségnek? Kulturális defekt? Kelet-Európaiság? Vajon miért alakult úgy ki, hogy a csehek épített környzetükben, kulturális emlékeikben félelmetesen rendezettek, a közös helységeiket, műtárgyakat karbantartják, naponta tisztítják, általában mindenhol tisztaság van, a lakóházak gondozottak, rendezettek, de közvetlen személyes aurájukba lépve sokszor meg elhányom magam? Nem fürdenek, igénytelenek, nem tudnak öltözködni. És mindez nem is érdekli őket.