Kötelező lesz szeptembertől az angol nyelv tanítása Szlovákiában - döntött a pozsonyi parlament februárban - noha a döntéshozók egyelőre nem tudtak megállapodni, hogy melyik évfolyamtól. Az idén március elsejétől életbe lépő új szlovák közoktatási törvény szerint az érettségi nem lesz kötelező angolból. A parlamenti döntés után Németország, Franciaország, Ausztria nagykövetei tiltakozásukat fejezték ki a szlovák kormánynál. Szlovákiában egyesek civilizációs változásról beszélnek, másoknak pedig az orosz nyelv kötelező oktatása ugrik be.
A törvényalkotók nem azonosultak azzal a nézettel, hogy a kötelező angol bevezetése rossz lépés lenne, és a diák saját maga, szabadon válasszon magának idegen nyelvet. Eugen Jurcyza, szlovák oktatási miniszter az angol nyelv kötelező tanítása mellett érvelve azt emelte ki, hogy az EU tagországok, több mint felében már kötelezően oktatják, így Németországban is. Magda Vášáryová (SDKÚ) képviselő civilizációs változásról beszélt, az angol nyelv kötelezővé tétele kapcsán, amely szerinte egyébként is későn következett be. A képviselőasszony nem csodálkozott a német nyelvű országok nagyköveteinek tiltakozásán sem, de szerinte eljött az idő, hogy a német nyelv vezető szerepe megszűnjön a térségben. Vášáryová Norvégiával példálózott, ahol a második világháború után az északi ország politikai-kulturális orientációját teljesen megváltoztatta az angolul beszélő világ. A képviselő szerint, a szlovák diákok nyolcvan százaléka angolul szeretne tanulni, de a szlovák iskolák nincsenek felészülve ekkora tömeg minőségi nyelvoktatására.
Francia, német tiltakozások
A törvény elfogadása után, a franciák nemtetszésüket fejezték ki a kötelező angol miatt. Jean-Marie Bruno, pozsonyi francia nagykövet találkozót kért a szlovák kormánytól. A szlovákok próbálták megnyugtatni a franciákat. Jaroslav Ivančo, a szlovák oktatási minisztérium államtitkára nyilatkozatban jelezte, hogy a minisztérium megértéssel hallgatja a francia - és korában a német és osztrák - nézeteket a kérdésben és a jövében nagyon érzékenyen fog eljárni a témában. Az angol nyelv kötelezővé tételét azzal indokolta, hogy húsz évvel a demokratikus átmenet után sem tökéletes a felnövekvő generációk idegennyelv-tudása. Ivančo kiemelte, hogy a diákoknak lehetőségük lesz második idegen nyelv választására is - a kötelező angol után.
Németország már tavaly decemberben kifejezte ellenérzéseit a készülő törvény kapcsán. A német követség hivatalos álláspontja szerint, az új szlovák oktatási törvény kidolgozásakor, az angol mellett, kellőképp figyelembe kellene venni más idegen nyelveket is. Az angol kétség kívül domináns világnyelv és a globális társadalom elengedhetetlen alapeszköze. Felelőtlenség lenne azonban, ha a történelmileg és kulturálisan is megalapozott szlovákiai többnyelvűség hagyománya veszélybe kerülne, egyetlen idegen nyelv kötelező oktatásának bevezetése miatt - áll a pozsonyi német nagykövetség közleményében.
"...mint egykor az oroszt"
Minden, általános iskolát befejező diáknak tökéletesen kell majd angolul beszélnie - ez szerepel a szlovák oktatási minisztérium terveiben, amellyel kapcsolatban sokan szkeptikusak északi szomszédunknál. Szlovákiában is kevés az idegen nyelvet oktató tanár, sokaknak államvizsgájuk sincs. Ráadásul, a minisztérium sem nyilatkozott a program konkrét bevezetésének mikéntjéről, jelenleg szakértői szinten folynak az egyeztetések - derül ki a különböző nyilatkozatokból. Nem volt szerencsés a témába Miriam Žiaková miniszteri szóvivő nyilatkozata sem, aki szerint az iskoláknak az angol nyelv oktatását "mint egykor az orosz nyelvet, teljes prioritásként kell kezelni". Miroslav Beblavý (SDKÚ), kormánypárti képviselő igyekezett menteni a menthetőt és a szóvivői nyilatkozatot kiegészítette azzal, hogy amíg az orosz nyelv kötelező oktatása a Szovjetunió utasítása volt, addig az angolt önként választjuk gyermekeinknek, hogy olyan nyelvet tanuljanak, amelynek az életben hasznát veszik.
Szlovákiában jelenleg általános iskola hamadik osztályától kötelező az idegen nyelv tanulása. A gyarkoltban a diákok döntő többsége a német és az angol nyelv közül választ.