Bejött-e a futballkártya alkalmazása Lengyelországban? A dotoho exkluzív interjúja Krzysztoffal, egy Prágában élő Legia drukkerrel.
Fékezett habzású hiszti van kibontakozóban Magyarországon, nem lehet többé meccsre járni - írja a cink.hu. Már ha egyáltalán még valakit érdekel a labdarúgásnak az az irányzata, amit Magyarországon bemutatnak. De mi a helyzet Lengyelországban, ahol a liberális-konzervatív Tusk-kormány egyik első intézkedése 2009-ben a sporttörvény megváltoztatása volt?
Rettegő fradisták, emtékások, dózsások, itt most mindent megtudhattok, mi a helyzet a gyakorlatban Lengyelországban, a szurkolói kártya bevezetése után, öt évvel.
A dotoho exkluzív interjúja Krzysztoffal, egy Prágában élő Legia drukkerrel.
Dotoho: Hol és mikor jelent meg a szurkolói kártya (karta kibica) Lengyelországban?
Krzysztof: 2009-ben volt egy sportesemények látogatásával kapcsolatos törvénymódosítás, amely kötelezte az összes első-, és másodosztályú lengyel klubot, hogy a sporteseményen részt vevő összes szurkoló adatait rögzítse.
Dotoho: Hogy fogadták a változásokat a Magyarországon keménységükről elhíresült lengyel szurkolók? Tiltakoztatok ellene?
Krzysztof: Nem sok lehetőség volt a tiltakozni, a törvényt azonnal bevezették. Viszonylag mindenki hamar becsicskult még úgy is, hogy Lengyelországban a radikálisabb és a piknik-szurkolók között jóval nagyobb a szolidaritás, mint Csehországban, Szlovákiában vagy akár Magyarországon. Egyszerűbben fogalmazva: vagy megcsináltatod a szurkolói kártyád, vagy nem jutsz be a meccsre. Természetesen ez nem nagyon tetszett az embereknek, de őszintén szólva - a kártyák bevezetése csak ürügy volt az elnyomó hatalom részéről.
Egy olyan ürügy, amely csak arról szól, hogy milyen populista módon működik a lengyel rendőrség, illetve a nagy klubok vezetősége. Ne kergessünk illúziókat, bárki, aki meccsre jár és nem "csak néző", tudja, hogy a törénymódosításnak köszönhetően a rendőrség tökéletesen tudja, mit fogunk mondani vagy, hogy mit viszünk be a stadionba.
Szurkolói kártya - Resovia Rzeszów
Dotoho: Ez a szurkolói kártya minden klubra vonatkozik?
Krzysztof: Igen, ez egy alapkövetelmény, de a gyakorlatban manapság a többség szarik rá. A 2012-es Eb-re Lengyelországban több új stadion is felépült. A lengyel futballszövetségben és a klubokban úgy gondolták, hogy ez majd a nézőszám látványos emelkedéséhez vezet, de valahogy az emberek, jobban mondva a legendás családos szurkolók, nem találják meg az utat az új stadionokhoz. Ma ott tartunk, hogy a meccsek többségében a belépéshez bőven elég egy személyi.
Dotoho: És mi a helyzet az alacsonyabb osztályban? Ott is kérnek elvileg szurkolói kártyát?
Krzysztof: Az élet beárazta a dolgokat, attól függ, hova mész meccsre. Ha a rendőrség kitalálja, hogy az adott mérkőzés, akármelyik osztályban, rizikós, akkor az adataid megadása nélkül oda be nem jutsz. Átkutatnak, beszkennelik a személyid és csak így tudsz jegyet venni.
Szurkolói kártya - Lechia Gdansk
Dotoho: Milyen adatokat kérnek el a szurkolói kártyához Lengyelországban, mennyibe kerül és meddig érvényes?
Krzysztof: Az első kiadott kártyák érvényessége mostanában fog lejárni, egy kártya öt évig érvényes. A lengyel klubok többsége ingyen cseréli ki a szurkolói kártyákat. Ha újonnan akarsz kártyát kiváltani, erre nincs egységár, minden a klubok hatáskörébe tartozik.
Egy új szurkolói kártya kiváltása Lengyelországban olyan 5-10 PLN között mozog (cca. 300-600 HUF). Egy szurkolói kártya kiállításához ugyanazokat az adatokat kell leadnod, mint egy személyi kiállításánál.
Dotoho: Nálunk most megy a hiszti, hogy egy MTK-drukker nem fog tudni beülni egy Fradi-Dózsára vagy, illetve megszűnik a lehetőség a külföldiek számára, hogy magyar focit nézzen. Ez hogy van nálatok?
Krzysztof: Eredetileg a lengyel futballszövetség minden szurkolóra érvényes, egyféle típusú kártyát szeretett volna bevezetni. Ez persze nem ment. A gyakorlatban ez úgy valósult meg, hogy minden klub kiadta a saját szurkolói kártyáját és a klubok többségében működő szurkolói csoportok tagjait a másik klub automatikusan beengedi a meccsekre.
Szurkolói kártya - Lech Poznan
Dotoho: És mi a helyzet egy külföldi futballturista esetében?
Krzysztof: Ha egy külföldi fociturista akar lengyel bajnokit nézni, könnyedén megteheti. Nem lengyel állampolgárnak nem kell kiváltani a szurkolói kártyát, odamegy a jegyárusító helyre, bemutatja az ID-ját és névre szólóan fog jegyet kapni, ennyi.
Dotoho: Na, ez jó hír. Csak az a durva, hogy ez már a sokadik kártyád gondolom a pénztárcádban.
Krzysztof: Még egy érdekesség, ezt elfelejtettem mondani. A klubok többsége előzetesen több intézménnyel is egyeztetett, így végül multifunkcionális kártyát bocsátott ki szurkolóinak. Ez azt jelenti, hogy a szurkolói kártya nemcsak egy focimeccs meglátogatására elég, hanem különböző árkedvezményes akciókban is felhasználhatod, sőt, érvényes a városi tömegközlekedésben is, vagy akár az adott csapat huligánjai könyvtárlátogatásra is jogosultak (nevet).
Szurkolói kártya - Korony Kielce
Dotoho: Milyen szurkolói tiltakozásokra emlékszel, ami a szurkolói kártya bevezetése ellen szerveztek?
Krzysztof: Tiltakozások voltak, de meglehetősen erőtlenek, néhány kifüggesztett transzparensről beszélek. Meg hát valljuk be, a törvénymódosítást elfogadták, a tiltakozások már semmit nem változtathattak meg. Ugyanakkor, ha a klubvezetőség beszállt volna a szurkolók mellett a tiltakozásokba, máshogy alakul.
Szurkolói kártya és belépő - Górnik Zabre
Dotoho: Öt évvel a törvénymódosítás után, hogy látod, volt értelme ennek az egésznek?
Krzysztof: A szurkolói kártya bevezetése csak a ködösítésre elég, meg arra, hogy ha van valahol egy balhé, utána a klub vezetői lenyilatkozhassák a tévébe, mi mindent megtettünk, amit lehetett, a többi a rendőrség dolga. A klubok tehát egyrészt mossák kezeiket, másrészt az új törvények értelmében akár szurkolókat tilthatnak ki örökre a stadionokból. A témában volt némi perpatvar, végül sajnos a bíróság megerősítette: a klub általi kitiltás törvényes, mint szervező jogában áll bárkitől megtagadni a stadionba való belépést - indoklás nélkül!
Belépő a krakkói stadionban, piktogramm.