Václav Klaus apósa magasrangú tisztviselőként a fasiszta szlovák állam titkosszolgálatánál dolgozott és személyesen vett részt a szlovákiai zsidók üldöztetésében. Bombaként robbant a cseh és szlovák levéltári forrásokra alapozott hír a Lidové noviny szombati számában, amely a nemrég befejeződött cseh elnökválasztási kampány eszkalációját is jelentheti. A hír annak fényében különösen pikáns, hogy a nemrég véget ért cseh köztársaság elnöki választás második fordulója idején a Zeman támogatására felszólító Klaus rokonai Schwarzenberg felmenőit nácizták le.
Livia Klausová édesapja, Štefan Miština ügyvéd (leadképünkön családájval) az 1940-es évek elején a Központi Állambiztonsági Hivatal (ÚŠB) cenzori osztályán dolgozott vezető beosztásban - derül ki a tekintélyes cseh napilap szombati számából. Az ÚŠB a totalitárius a fasiszta szlovák állam titkosrendőrségének központi szerve volt, amelynek kizárólagos feladatai közé saját hálózat kiépítése, információszerzés és az ország állampolgárainak totális ellenőrzése, elnyomása tartozott. Munkatársai együttműködtek a megszálló német hadsereg politikai rendőrség munkatársaival, és a magával a Gestapoval is.
A cseh napilap szerint Miština a náci koncentrációs táborokba deportált szlovákiai zsidók visszamaradt és ellopott vagyonának összeírásáért volt felelős. "Édesapám 1955-ben halt meg, ekkor tizenöt éves voltam. Soha nem beszéltünk, soha nem volt tudomásom arról, hogy dolgozott volna máshol is a munkaügyi és népjóléti minisztérium kötelékén kívül. Eddig soha nem hallottam másról" - reagált a Lidové noviny napilapnak Klausová, akit a hír megjelenése után kerestek meg újságírók. Az újság megjegyzi: a válasz ellentmondásos, mert a hozzáférhető információk szerint Klausová 1943-ban született, tehát nem 1955-ben, hanem 1958-ban volt 15 éves. Édesapja nem 1955-ben, hanem 1959-ben halt meg. Nem tartja a lap valószínűnek azt, hogy Lívia édesanyja, aki 1996-ban halt meg, erről a témáról soha nem beszélt volna gyermekeivel.
A köztársasági elnöki kampány során meglehetősen pragmatikus módon, a jobboldali-nacionalista Klaus simán átvitte híveit a baloldali-nacionalista Zeman táborába. Klaus hívei a kampány során, több nemtelen támadást is megeresztettek a Herceg irányába: többek között Klaus szlovák származású felesége kijelentette: nem akar egy olyan ország állampolgára lenni, amelynek first ladyje nem beszél csehül. Maga Klaus Schwarzenberg esetleges megválasztásával kapcsolatban emigrációval fenyegetőzött, míg Klaus fia, aki egy prágai magángimnázium igazgatója, egy rádiónyilatkozatban ezt mondta: Schwarzenberg feleségének apja Johan Hardigg részt vette a Dolfus osztrák kancellár elleni merényletben, aktív náci aktivistaként működött, míg a Herceg apja pedig egy szélsőségesen zsidóellenes, Masaryk-ellenes, xenofób cseh nacionalista szervezet, a Vlajka tagja volt.
A cseh közvélemény hangulata mindenesetre gyorsan változik: egy 2012 decemberében készült felmérés alapján Václav Klaus a Cseh Köztársaság legnépszerűbb politikusának számított, töretlen bizalmát belé minden negyedik cseh fektette, aztán ez a feltétlen bizalom az újévi amnesztiával kapcsolatban eltört. Minap jött ki a hír, hogy ha összejön a kellő számú aláírás és elegendő szenátor is támogatja a javaslatot Václav Klaust akár hazaárulásért bíróság elé is állíthatják.
A Lidové noviny internetes rovata on-line megszondáztatja olvasóit is, vajon helyes volt-e Klaus családjának múltját nyilvánosságra hozni, azok után amit Klaus családja közölt Schwarzenberg családjának felmenőiről. A poszt élesítése pillanatában a szerkesztőségi kérdésre 1433 igen, 88 nem érkezett.
A szavazás délutáni állása: