Fasiszta köszöntés miatt alaposan megbüntették a horvát hátvédet, a játékos nem érti.
Horvátország és a horvát foci újra nemzetközi kritika kereszttüzébe került nem sokkal azután, hogy az Izland elleni rájátszásban a balkáni ország kivívta a 2014-es brazíliai labdarúgó világbajnokságon való szereplés jogát. Nem elég, hogy egy ország retteg, milyen büntetés vár Mario Mandžukič gyalázatos megmozdulása után a játékosra, Horvátország és a nemzetközi közvélemény figyelme most egy másik válogatottjuk, az Ausztráliában született Josip Šimunić felé fordul.
Történt, hogy a győztes zágrábi mérkőzés után, amelyet szép játékkal, biztosan lehozott a hazai csapat és bebiztosította a dél-amerikai Vb-n való szereplését a legjobbak között, a csapat hátvédje megfeledkezett magáról és fasiszta köszöntéssel "ünnepelt", köszöntötte a szurkolókat, mutatjuk:
Aki esetleg nem lenne otthon a horvát történelem második világháborús, zivataros évtizedeiben, azoknak mondjuk: Šimunić a "Za dom spremni" azaz magyarul nagyjából a "Hazáért rendületlenül" kezdetű köszöntéssel köszönte meg a szurkolóknak lelátón mutatott teljesítményüket, a kezébe nyomott mikrofonba többször kérdezz-feleleket játszott: "Za dom" felszólításra a szurkolók "spremni!" kiáltással válaszoltak.
Az első hallásra ártatlan hazafias cseteléssel csak az a gond, hogy a köszöntés már forgalomban volt az ún. független Horvát Állam idején is. Az usztasa állam katonai és állami tisztségviselői, reprezentánsai használták egymás üdvözlésére. A frissen Eu-taggá vált Horvátország számára, a nemzetközi visszhang alapján, nem tett jót ez a történelmi kitekintés az ország ma már vállalhatatlan időszakára, természetesen erős reakciókat váltott ki a szomszédos szerb és az Eu-közvélemény részéről is az amúgy rutinos sportolónak számító Šimunić magánszáma.
Nem tettem semmi rosszat.
Hazámért, Horvátországért harcolok. Ha ez valakinek nem tetszik, teszek rá. Aki most problémázik, olvasnia kellene valamit egy kicsit a történelemről" - ez volt Šimunić első reakciója nem sokkal a mérkőzés lefújása és sajátos performansza után.
Hogy kinek kéne történelmet tanulni, azért arról erősen megoszlanak a vélemények. Az inkriminált köszöntés története hasonló a magyar Árpád-sávos zászló történelmi karrierjének történelmével. Ahogy a mai magyar nacionalisták által használt jelkép előfordulása is a középkorba nyúlik vissza, a horvát üdvözlésnek szintén középkori eredete van.
Az üdvözlést a mai Horvátországban Nikola Šubić Zrinski nevéhez is kötik, aki egyébként Hungáriában (horvátul: Ugorska) magyarul Zrínyi Miklós néven futott be katonai-politikai karriert, de így köszöntötték egymást a korabeli horvátok Josip Jelačić bán vagy a Monarchia századfordulója idején a függetlenségi gondolatot képviselő horvát politikai gondolkodók is. A második világháborúban a magyar nyilasok által megbecstelenített történelmi szimbólumhoz hasonlóan ez a horvát köszöntés is a történelem fekete lapjaira került azáltal, hogy a náci bábállam idején így köszöntek egymásnak az usztasák.
(Érdekesség: a Tiso-féle Szlovák Államban hasonló köszöntést használtak: Na stráž!)
Ahogy az Árpád-sávos zászló, úgy a horvát köszöntés is napjainkban a nacionalisták kedvelt szimbóluma, akik persze álságos módon, előszeretettel hivatkoznak a történelmileg még nem kompromittálódott időszakra, mondván, a mai demokratikus berendezkedés nem tiszteli ezeket az ősi nemzeti jelképeket. Természetesen nem erről van szó, mindkét jelkép használata megengedett az adott történelmi kontextusban, ugyanakkor látni kell, hogy a jelképek többes értelme politikai visszaélésre is alkalmat adhat. Éppen ezért ma egy aktuális sporteseményen vagy politikai rendezvényen használata provokatív és törvénybe ütköző cselekedet.
Egy mai horvát nacionalista ábrázolás Nagyhorvátországgal és a Šimunić által használt üdvözléssel
Nemzetközi visszhangot kapott az ügy
Németországban, Szerbiában is cikkeztek az esetről. A Der Spiegel például azt írta, hogy Šimunić meglehetősen felkavarta a horvát közvéleményt, amikor az Izland elleni győzelmük után régi fasiszta usztasa köszöntéssel ünnepelt a szurkolók előtt. Ráadásul, Šimunić a dal közben felemelte a jobb kezét is, így a Spiegel.
Nagyjából hasonló tartalmat tolt a szerb tájékoztatási iroda a Tanjug is. A szerb MTI persze hozzátette: a horvát focista ünneplése miatt a FIFA-nak tiltakoznia kellene és néhány meccsről eltiltani a játékost. A szerbek szintén várták a Horvát Labdarúgó Szövetség megszólalását is az ügy kapcsán.
Az esetet természetesen a FIFA is regisztrálta,
azonnal vizsgálatot rendelt el az ügyben, de a botrányról beszámoltak a nagy nemzetközi tájékoztatási irodák is. A "Za dom spremni" egy második világháborús horvát fasiszta üdvözlés, amelyet a náci bábállam, az ún. független Horvát Állam idején használtak. Az állam fennállása alatt több tízezer zsidó, szerb és más nemzetiségű, származású embert gyilkoltak meg különböző koncentrációs táborokban - írta az AP hírügynökség. A Jutarnji list zágrábi napilap szerint az esetről beszámolt a The Huffington Post amerikai oldal, a brit The Guardian és több ausztrál és új-zélandi napilap is.
Šimunič nemcsak kritikusokra, de támogatókra is talált.
Aki nem tudná, a horvát játékos Ausztráliában született, élete egy részét ott töltötte, beceneve: "Joe". Miroslav Čiro Blaževič legendás horvát szövetségi kapitány a horvát tájékoztatási irodának megmagyarázta, vagyis megpróbálta megmagyarázni, mi lehet a háttérben: Nem akarom felmenteni az usztasa üdvözlés miatt Šimunićet, de mindenkinek tudnia kellene, hogy válogatott játékosunk korábban hosszabb ideig Ausztráliában élt, ahol a horvát politikai emigráció nagy része a fasiszta horvát államhoz kötődik és azok között az emberek között ennek a köszöntésnek más jelentése van, Šimunić pedig nem érti, mi a gond vele.
A köszöntés sok emberben rossz emléket kelt, emlékezteti őket azokra az eseményekre, ami az usztasa rezsim alatt történt Horvátországban. Nekem két testvérem hat meg a második világháborúban, mindketten usztasák voltak, de ennek ellenére én sem tudok megbocsátani Šimunićnak, mint ahogy apánk sem tudta volna ezt megtenni, hiszen, minden ami akkor történt emberiségellenes cselekedet volt, amiket egyszerűen nem lehet megbocsátani. De gondoljanak bele, mégis mi az, amit tudhat az ausztrál Šimunić a független Horvát Államról vagy annak vezetőjéről Ante Paveličről? Én azt mondom, nem tiltanám el, a játékos pedig biztosan tanulni fog az esetből, így Čiro mester.
Šimunič hatalmas kárt okozott a horvát válogatottnak és Horvátország képének.
- zágrábi Dnevnik napilap kommentátora az esetet azért egy kicsit másképp látja. Az a tragédia, hogy amikor a dalt skandálta, száz százalékosan biztos volt abban, hogy ez egy hazafias cselekedet. Csakhogy magatartásával a horvát válogatott fantasztikus sikerét szorította háttérbe, és már senki nem csodálatos továbbjutásunkról vagy a csapat szenzációs teljesítményéről beszél.
A probléma ugyanis az, hogy nem arról van szó, hogy mi Horvátországban mit gondolunk a játékos gesztusáról, hanem azt kell figyelembe venni, hogy mit gondol ezért rólunk most a világ, a körülöttünk élő emberek. Ez és az ehhez hasonló események nem tesznek jót Horvátországnak. Aki ezt nem érti, azon már nehéz segíteni. Šimunić is felfoghatná végre: hazaszeretetét mutassa ki a pályán, rukkoljon elő mindig jó játékkal, de a témában tőle csak ennyit várunk el - írja a horvát publicista.
25 ezer kunára,
tehát nagyjából 1 millió forintra büntette meg a Horvát Labdarúgó Szövetség Josip Šimunić válogatott hátvédet. A szövetség indoklása szerint a játékos az Izland elleni zágrábi mérkőzés után sporteseményhez nem illő, fasiszta köszöntéssel üdvözölte a szurkolókat, amellyel megsértette a Horvát Köztársaság törvényeit - írja a vecernji.hr. A gyorshír szerint Šimunić a törvény által megengedett lehető legnagyobb büntetést kapta.