Nem érdekelnek különösebben a magyarok, de holnap felkeresem valamelyik hivatalt és megkérdezem őket, nem adnak-e nekem is egy magyar állampolgárságot, mert szégyellem, hogy szlovák vagyok - szól egy visszafogottnak minősíthető kommentár a botrányos hírrel kapcsolatban. Törölte ugyanis a Siketek Nemzetközi Sportbizottságának (ISCD) elnöksége a XVII. téli Deaflimpiai játékokat, amely idén februrár 18. és 26. között rendeztek volna meg a Tátrában, Szlovákiában - áll a szervezet honlapján elérhető közleményben. Elmarad a szervezett 43. kongresszusa is, amelyet szintén a Tátra térségében tartottak volna meg. Az ok nyilvávalónak látszik: a szervező nem tud elszámolni a szponzorok által felajánlott pénzzel. A nemzetközi rendezvény lefújása Szlovákia számára hatalmas blamázst jelent.
A durvább megjegyzések szerint ezt az országot (ti. Szlovákiát) törölni kellene a térképről, mások az ország legnagyobb szégyenének tartják az eseményt az újkori Szlovákia történetében. De a teljes fiaskó, totális szégyen, világbotrány szófordulatok is gyakran olvashatók a nyomtatott, vagy hallhatók voltak az elektronikus sajtóban a hétvégén Szlovákiában.
Visszahívom később, rendben? - ez volt az utolsó életjel, amit hallhatott a helyi média Jaromír Rudától, a Szlovák Deaflimpiai Bizottság elnökétől. (Képen: Ruda az eskü szövegét mondja). Elmaradt a múlt hét péntekre meghirdetett sajtótájékoztató is. Ruda még pénteken, az utolsó pillanatig hitegette a Tatry Mountins Resorts (TMR) céget, amely a síprogramok lebonyolításért vállalt felelősséget. Az eredeti megállapodás szerinti péntek 12 órás határidőt Ruda egy telefonhívással meghosszabbítatta 17 óráig. Az elnök még háromnegyed ötkor is bejelentkezett a Jasné településen található TMR-nél, hogy várjanak az utalásra. Mivel a pénz a meghosszabbított időpont után sem érkezett meg a társaság számlájára, a szervezők törölték az olimpia programját az esemény helyszínéül szolgáló komplexum naptárából. Hasonlóan cselekedett a Csorba-tó melletti Park Snow Štrbské Pleso komlexum managmentje. Ezen a helyszínen a sífutók és a snowboardosok küzdöttek volna az aranyért.
Pedig már napokkal, hónapokkal korábban arról cikkeztek Szlovákiában, hogy itt valami nagyon bűzlik, a halláskárosultak téli olimpiájával valami nagyon nincs rendben. A hírek sikkasztásról, elmaradt bírósági tárgyalásokról, kifizetetlen számlákról, félbehagyott stadionokról, étel-, és hotelszámlákról szóltak. Jaromír Ruda, a szervezőbizottság elnöke 48,5 millió szlovák korona (1,5 millió euró) sikkasztásáért került büntetőeljárás alá. Ez még 2008-ban történt. A pénz különböző szponzoroktól érkezett, hogy a hallássérült sportolók olimpiáját megfelelő körülmények között tarthassák meg. A besztercebányai bíróság több alkalommal elhalasztotta a bírósági tárgyalást, mert Ruda azokra nem ment el. Kézsmárk és Lőcse városok kénytelenek voltak a stadionok átalakítását felfüggeszteni, mert a számlákat senki nem egyelítette ki a szlovák olimpiai bizottság részéről. A stadionok a mai napig félkész állapotban állnak. (Képen: az téli olimpia egyik helyszíne)
A problémákról gyakorlatilag mindenki tudott és nyíltan beszélt Szlovákiában - mégsem történt semmi. Nem indult vizsgálat az állami szervek részéről sem. 2008 végéig Ruda vizsgálati fogságban volt. A siket sportolók szervezetének élére Pásztor Péter és Michal Sýkora került. A szlovák oktatási minisztérium akkor támogatásáról biztosította a téli olimpia megszervezését. Mikor Ruda kiszabadult a börtönből a Deaflimpia Bizottságban újra átvette a hatalmat. Az ICSD 2009-es tajvani kongresszusáról visszatérve 690 ezer eurós támogatási kérelmet nyújtott be a szlovák állam felé, de nem kapott semmit. Jellemző a szlovák viszonyokra, hogy senki érdemben nem cselekedett, hagyták Rudát szabadon cselekedni. Mégegyszer: egy ilyen kaliberű nemzetközi sportesemény megszervezése és sikere egy büntetőeljárás alatt álló emberen áll és bukik, akit ráadásul már két éve nem tudnak szembesíteni az ellene felhozott vádakkal. Helyette emberünk vidáman sajtótájékoztatót hív össze és a történet összes szereplőjét ígéretekkel hitegeti.
Azért ez nem semmi, vagy Ruda egyszerűen Jedi-lovag.
Olimpia - törölve
Pénteken 17 óra után, az amerikai székhelyű szervezet honlapján közleményben jelentették be a szomorú hírt, hogy a süketek téli olimpiája elmarad: A Nemzetközi Siketek Sportbizottsága (ICSD) sajnálattal megerősíti, hogy a XVII. deaflimpiai Téli Játékokat február 11-én, pénteken, 16 órakor hivatalosan töröltük naptárunkból. (Képen: az esemény hivatalos logója). Az ICSD végrehajtó bizottsága felkérte Jaromír Rudo elnök urat, hogy közösen megvitassák a kialakult helyzetet. A játékok törlésével kapcsolatos minden további részletről az ICSD végrehajtó bizottságának ülése után tájékoztatjuk a közvéleményt. Szeretnék megbecsülésünket kifejezni a játékokra nagy erőfeszítéssel készülő sportolóknak és sajnálatunkar fejezzük ki, hogy e lépés megtételére kényszerültünk - áll a közleményben. Később Ruda is közleményt adott ki, amelyben elismeri felelősségét és vállalja a következményeket. Bízik abban, hogy lesz lehetősége válaszolni az igaztalan vádakra.
A sportolók megkönnyezték a döntést
Nem tudtak aludni a döntés után az orosz küldöttség képviselői, sportolói sem. (Képen: az orosz sportolók egy része). A hírek szerint a hotel lépcsőjén ültek és sírtak. Négy éven keresztül keményen edzettek, éremért akartak küzdeni. Helyette foghatják bőröndüket és csomagolhatnak, miközben életük legnagyobb vereségét szenvedték el. A versenyt megelőző héten az ötven tagú orosz küldöttségen kívül a versenyzők nagyjából harmada már megérkezett és elfogalta szállását a környező hotelekben. Csalódott amerikai hozzátartozók, ismerősök véleményeit pedig itt olvashatjátok.
Négy évvel ezelőtt nyereséges volt a rendezvény
Az eseményre eredetileg 438 sportoló érkezett volna 25 országból. A sorozatos botrányos hírek hallatán gyakorlatilag 18 ország 292 sportolója erősítette meg érkezését. A hiányzók között van többek között Magyarország, Ausztria, Svájc, Nagy-Britannia, Új-Zéland, Kína, Fehéroroszország. A csehek, akik szintén tudtak a szlovák rendezési gondokról, mindössze három sportolójukat nevezték a versenyekre. A németek és a lengyelek szintén minimális létszámban képviselték volna hazájukat. A halláskárosultak legutolsó olimpiáját 2007-ben, Salt Lake Cityben rendezték és a kítűnő marketingnek köszönhetően a rendezvény 84 ezer dollár hasznot hozott, amelyet az ICSD testvériesen megosztott az amerikai rendezőkkel. A Tátra alatt pedig maradnak az adósságok és az építkezési törmelékek.
A szlovákiai elmaradt deflimpia szomorú kronológiája
2005 január - az ICSD melbourne-i nemzetközi kongresszusának döntése értelmében a 2011-es XVII. téli deaflympiai játékokat Szlovákia rendezheti.
2010 május 27. - az ICSD ügyvezető tanácsa visszavonta a játékok szervezési jogát Szlovákiától, mert a szervezők nem mutattak fel megfelelő pénzügyi garanciát az esemény problémamentes lebonyolítása érdekében
2010 június - Craig Crowley, az ICSD elnöke megadja az utolsó esélyt Jaromír Rudának és vizsgálóbizottságot küld Szlovákiába - az esemény megrendezése újra zöld utat kap
2010 július 22. - Craig Crowley bejelenti, hogy továbbra is Szlovákia a XVII. Deaflimpiai Játékok hivatalos szervezője
2011 február 9. - Tiffany Gransfors sokkot kapott. Az ICSD végrehajtó bizottságának elnöke, szlovákiai látogatása után megállapítja, hogy néhány héttel az esemény hivatalos megnyitója előtt, semmilyen feltétel nem adott az esemény megrendezésére.
2011 február 11. - az ICSD elnöksége hivatalosan is töri a XVII.deaflimpiai Téli Játékokat a szervezet naptárából. Az esemény helyszínén már több száz sportoló tartózkodott, a világ minden tájáról.
Ilyen volt a 2009-es deflimpiai megnyitója Kínában, illetve részletek a versenyekből: