Magyarország fel szeretné használni szomszédait, együttműködne régiós partnereivel a közös célok elérése érdekében, most éppen a Visegrádi Négyek keretén belül, ugyanakkor elfogadhatatlan nacionalista politikát folytat. Ez a stratégia Trianon óta nem működik, valami egészen elképesztő, hogy a békeszerződés 92. évfordulóján még mindig ezért kapja a pofonokat a magyar politika. Meddig akarunk még a szopórolleren ülni?
Még az is előfordulhat, hogy régiós partnereink bevisznek a hátunkon a védett zónába - fogalmazott optimistán a Véleményvezér egy héttel ezelőtt, annak kapcsán, hogy a magyar miniszterelnök rétorikája mindig megváltozik, ha az euró átlépi a 300 frintos lélektani határt. Hát nem. Orbán Viktor terveit, 72 órával Gyurcsó győztes, prágai gólja után, a cseh miniszterelnök döntötte romba, a nemzeti bank és a helyi bankszövetség támogatását élvezve.
A cseh miniszterelnök ugyanis nem ért egyet Orbán Viktor kezdeményezésével: Ami a magyar miniszterelnök a Központi Európai Bank kölcsönéhez és a bank tevékenységével kapcsolatos, egyéb műveletekre vonatkozó, közép-európai országok hozzáférési javaslatát illeti, tekintettel a cseh bankszektor jó állapotára és az Európai Unió aktuális gazdasági helyzetére, szükségtelennek tartjuk, nyilatkozta Petr Nečas cseh miniszterelnök az E15 napilapnak.
Szinten elutasító álláspontot fogalmazott meg a Cseh Nemzeti Bank. Ami Csehország esetleges részvételét érinti egy ilyen kezdeményezésben, a mi véleményünk mindenképpen negatív - nyilatkozta Marek Petruš a bank sajtóosztályáról. Ugyanakkor Orbán okai indokoltak és helyénvalóak Magyarország sorsának újragondolásáról. Az ország likviditási gondokkal küszködött már a krízis előtt is, amikor a magyar lakosság hatalmas mennyiségű jelzáloghitelt vett fel euróban. Amikor a forint meggyengült ezt a lakosság már képtelen volt visszfizetni, ez visszahúzta nemcsak az egész bankszektort, de a magyar gazdaságot is. Magyarországnak kétszer kellett kérni a Nemzetközi Valutalap segítségét, aztán olyan ellentmondásos intézkedéseket vezetett be, mint a nyugdíjalapok államosítása és a banki illetékek.
A Cseh Köztársaság miniszterelnöke, a Cseh Nemzeti Bank elutasító álláspontját erősítette meg a Cseh Bankszövetség is az Orbán féle kívánságműsorral kapcsolatban. A cseh jogszabályok megfelelő fékeket jelentenek egy esetleges cseh bankokból meginduló tőkekiáramlással szemben. Ilyen például, hogy a bankok megállapítják egy adott hitel felső arányát fiókjaik számára, és a cseh bankok megfelelően feltőkésített állapotban vannak - nyilatkozta az E15-nek Pavel Štěpánek, a szövetség elnöke.
Az euróban felvett hitelekkel egyébként Lengyelországnak is volt és jelenleg is van problémája, bár sokkal kisebb mértékben, mint Magyarországon. A lengyelországi likviditás aránya sem hasonlítható össze a csehországi állapotokkal, a behelyezett többletbetétek közel egyharmad arányban haladják meg a felvett hiteleket. Nagyjából hasonló a helyzet Szlovákiában is, csakhogy az ország az eurozóna tagja, így számára a Központi Jegybank eszközeihez a hozzáférés megengedett.
Orbán Viktor a visegrádi országoknak és az EU felé egy intézkedéscsomagot készül összeállítani arra az esetre, ha Görögország elhagyja az euróövezetet. A hírek szerint Orbán el szeretné érni, hogy a magyar, a lengyel, a cseh és a szlovák bankok számára biztosítsák az Európai Központi Bank hiteleihez hozzáférést, euróban. Ugyanakkor szintén a napokban volt hír, hogy az EKB alaposan beolvasott a miniszterelenöknek.
Orbán miniszterelnök terveiről a Véleményvezéren olvashat további részleteket: Orbán megfricskázta őket, most a segítségüket várja című posztban.
A jelek szerint tehát a csehek újra nemet mondanak egy régiós összefogásra és a magyar kezdeményezésre. Hasonló eset történt 2009-ben, akkor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Európai Stabilizációs és Integrációs Program keretén belül próbált a régió nevében 180 milliárd eurót összekalapolni tizenkét közép-európai országnak.
Korán örült a Mos Maiorum is, korábban Orbán melletti cseh kiállásról írt, a mostani egyértelmű elhatárolódás erősen zárójelbe teszi, árnyalja a cseh álláspontot.
Orbán Viktor ugyanakkor valósággal házhoz jött a lófaszért, mivel nehéz elképzelni, hogy nincs körülötte tanácsadó, aki megsúgta volna: lehet, hogy a Magyarországon kiépített autokratikus rendszer alkalmas parancsszavakkal elrendelt döntések keresztülvitelére, de Európa nem így működik.
Megengedem: Orbánnak lehet vannak jó gazdasági elképzelései, de csak kivételes esetekben, diktatúrákban verheti keresztül maradéktalanul akaratát. Az együttműködés ott kezdődik, hogy partnereim számára hiteles politikát folytatok, a nacionalista, xenofób (hazai pálya), és az európai demokrata (Brüsszel felé) kettős beszéd, politika együtt nem működőképes.