"Kis lépés az embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek" - mindenki ismeri a legendás mondatot, egészen hihetetlen, de már 45 év telt el a pillanattól, amikor Neil Armstrong amerikai űrhajós első emberként a Hold felszínére lépett. Ma van az évfordulója az eseménynek, amelyre ezúttal nemcsak a hivatalos programok, de a Twitter is megemlékezik: több profillal, valós időben - 45 év később.
John Fitzgerald Kennedy még 1961-ben jelentette be az Apollo-programot, amely célja az emberi faj Holdra juttatása volt. A hatalmas vállalkozást a NASA, vagyis a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal az Amerikai Egyesült Államok országos repülésügyi és űrhajózási hivatala vezényelte le, mintegy 25 milliárd dollárt emésztett fel és 400 ezer embert dolgozott rajta. A program rögtön egy katasztrófával indult: az Apollo 1 űrhajó űrkabinjában égett bent három űrhajós.
A következő években pilóta nélküli kísérleteket végeztek. A történelmi pillanatra 1969 július 19-én került sor, amikor a floridai Cape Caneveralról elstartolt az Apollo 11 űrhajó fedélzetén három űrhajós tartózkodott: Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins. A NASA központjában a rakéta elindítását az akkor 38 éves Jack King kommentálta, aki ma már 83 éves.
Az Apollo 11 három nap alatt került Hold körüli pályára
Neil Armstrong 1969 július 20-án 21 óra17 perc 39 másodperckor lépett, közép-európai idő szerint, a Holdra.
"Houston, itt a Nyugalom Bázis. A Sas leszállt.”
- Armstrong bejelentését tartják általában az emberiség első Holdról sugárzott szavainak, de ténylegesen Aldrin "soft landing" szavai hangzottak el először a Holdról, miután a Holdkomp érintette a Hold felszínét.
Az Apollo 11 űrhajó legénysége: Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin
Egy nappal később Neil Armstrong és Buzz Aldrin lépett ki a Hold felszínére. Amikor az emberi faj első Holdra lépése után hangoztak el a ma már csak a kvízműsorok alapkérdései közé tartozó, de az emberiség történelmének egyik kulcspillanatát megörökítő legendás szavak:
"Ez egy kis lépés az embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek".
Ezek a Holdra szállás alapinformációi, amellyel minden magyar választópolgár tisztában van, de mi az a plusz, amit 2014-ben kaphat a téma iránt érdeklődő olvasó?
Ismert még, hogy 1969 és 1972 között a Holdat egy tucat űrhajós látogatta még meg, az Apollo űrprogram nemcsak az amerikai űrkutatás, de az emberiség és a tudományos világ egyik legnagyobb vívmánya és sikere a mai napig.
Kövessük most együtt a twitteren a három amerikai űrhajós első útját a Holdra!
Az amerikai Nemzeti Légügyi és Űrkutatási Múzeum segítségével most valós időben élhetjük át az Apolo 11 legendás küldetését ezen a csatornán: @ReliveApollo11
Az évfordulónak természetesen kitüntetett figyelmet szentel a NASA is, amelyet a @NASAHistory profilon tudtok követni.
A @NASAKennedy oldalon különböző fotókat és az eseménysorhoz tartozó legfontosabb kulcspillanatokat nézhetitek meg.
A Holdra szállás évfordulóján az űrkutatás fanatikusai sem tétlenkednek, Shira Teitel újságíró, rajongó izgalmas bejegyzéseit kövessétek itt: @astVintageSpace
Természetesen a NASA TV közép-európai idő szerint 16:39 perckor "élőben" fogja közvetíteni Armstrong Holdra szállását is!
Aki pedig 28 percben szeretné megnézni az Apollo 11 küldetését, tekintse meg az Amerikai Nemzeti Levéltár felvételét:
A Holdra szállással kapcsolatban nagyon sok konteo elmélet is született, ugye a legmókásabb elméletek szerint Neil Armstrongék trippje nem is valósult meg soha. Abben a doku-filmben amerikai injekciós őrültek konspirációs elméleteit cáfolják meg szépen, sorban.
A téma amúgy rendesen be tudja szívni az embert, nem csoda, hogy a filmvilág is állandóan napirenden tartja az emberiség és a tudomány egyik legnagyobb vívmányát. Kedvenceink:
Apollo 13 (1995) - A meg nem valósult Holdra szállás története
From the Earth to The Moon (1998) - A témában a dotoho kedvence, Tom Hanks rendezésében a HBO 12 részes minisorozata.
Apollo 18 (2011) - Az eltitkolt Holdra szállás története (full movie!)