Szerdától bontják a Slovan Bratislava téglamezei stadionját, 2016-ra elkészülhet a pozsonyi klub és a szlovák válogatott otthona. A mintegy 20 milliárd forintnak megfelelő beruházást Ivan Kmotrík magánvállalkozó fizeti, az állam kiegészít.
Elbontják a fradisták számára minden bizonnyal fájó emlékként megmaradt 4:1-es vereség, egyben megannyi sok szép szlovák siker helyszínét Pozsonyban. Ki ne emlékezne a 2010-es Vb megannyi izgalmas csatájára vagy a Slovan Bratislava klubsikereire, vagy a nagy menetelésre, amely itt ebben a stadionban kezdődött és a végén, Bázelben vertük még a Barcelonát is?
Az eddig nyilvánosságra került paraméterek szerint az új stadion 20500 ezer férőhelyes lesz. A stadion környékére szállodát, irodaházat, illetve üzleteket is építenének. Ivan Kmotrík, a Slovan klubtulajdonosa szerint az egész projekt 20 milliárd forintnak megfelelő euróért - 70 millió - épülhet fel. A tervek szerint leghamarabb két év múlva átadhatják az új komplexumot - hangzott el a Téglamezei Stadion mellett felállított sátorban tartott sajtótájékoztatón.
Az összeg nagy részét a stadion és a környező kereskedelmi helyiségek építésére fordítják, de a vállalkozó örül az állami hozzájárulásnak is, amelyből főleg a komplexumba kilátogató emberek magasabb komfortérzetéhez szükséges feltételeket fogják kialakítani, amelyre Kmotrík szerint a klubnak nem lenne egyébként szüksége. Ami biztos: állami ígéret van a pótlásra, a konkrét összegről ugyanakkor még nem beszélnek. Amennyiben az állam mégsem szállna be a stadionba, akkor Kmotrík az egyszerűbb változat megépítésére tesz javaslatot.
Szlovák nemzeti stadion történelem
• Az első Fico kormány tervei szerint a Nemzeti Futballstadion 70 millió euró költséggel a szlovák főváros építette volna meg, mint beruházó.
• Iveta Radičova jobboldali kormánykoalíciója a stadionépítési terveket leállította.
• A második Fico kormány nagyszabású stadionrekonstrukciós programot hirdetett meg idén márciusban. A dotoho a terveket részletesen bemutatta.
• A legújabb folyosói pletykák szerint a szlovák kormány a stadion árának 40 százalékát finanszírozná, a kiegészítő épületekbe nem szállnak be.
"Pluszmínusz 10"
Ami viszont egészen magyaros tempó, hogy a klubtulajdonos nem tudta megmondani pontosan milyen eltérés lesz a 2009-es tervekhez képest, illetve pontosan ki, mit és mennyiért fog építeni. A végső összegről "pluszmínusz tíz" beszélt, Kmotrík szerint lehetséges, hogy 60 millió euró alatt végeznek, de az sem elképzelhetetlen, hogy 70 millió euró felett.
Versenyeztetés nélkül
Az állami támogatás lehetséges mértékével - és lehetőségével! - kapcsolatban több pozsonyi építész is kritizálta Kmotríkot. Az egyébként magyarul is kiválóan beszélő klubtulajdonos nem kívánja megversenyeztetni a stadion részletes építési tervét, így a kritikusok szerint esélyt sem lesz, hogy kiderüljön: az állam esetleg olcsóbb és hatékonyabb megoldást tudna felmutatni. Az ügy egyébként megjárta a szlovák parlamentet is, az SDKU-s volt oktatási miniszter, Eugen Juricza szólalt fel a témában.
Kmotrík félmosolya: "Mert úgy döntöttem, hogy nem írok ki tendert"
Arra az újságírói kérdésre, hogyan választotta ki a főépítészt, Kmotrik a szerdai sajtótájékoztatón, enyhe mosollyal a száján csak annyit mondott: "ötven éves barátság ez, ismerem gyerekkorom óta, bízom benne, mert jó építész". Kmotrík kísérői, jól hallhatóan, magyar akcentussal köszönték meg az újságírói kérdéseket, és próbálták kiszabadítani a főnököt a zsurnaliszták gyűrűjéből, de azok tovább kíváncsiskodtak: Miért nem kívánja megversenyeztetni a stadion építési tervét? "Mert úgy döntöttem, hogy nem", válaszolta.
A riporterek próbálták a régi gyerekkori barátot is faggatni, vajon biztosan mindent megtesz-e Kmotrík az állami támogatás érdekében, de ifj. Karol Kállay a projekt főépítésze sem volt sokkal bőbeszédűbb: "egy magánvállalkozó saját dolga, hogy milyen elképzelésekkel és kivel szeretne együtt dolgozni, szerkesztő asszony", mondta.
Kmotrík meglehetősen pimasz válaszai mindenesetre a szlovákiai fórumokon és facebookon kicsapták a biztosítékot, többségük a hokistadion botrányos finanszírozása és megépülése után, most újabb, Smerhez közel álló vállalkozók korrupciós botrányát sejti a háttérben. Egyébként megbízható szlovák információim szerint Kmotrík "magánvagyona" sem más, mint korábban lenyúlt állami pénz. Ami biztos: egy magánvállalkozó négy hónap alatt elbontja a stadiont. Ez idő alatt kellene megegyezni az állammal, mi az, ami pontosan épülni fog a Slovan Bratislava legendás Téglamezei stadionja helyén. És kivel.
Korábbi posztjaink a témában: a cseh stadionmustra és a nagy szlovák stadionkörkép.
Az új stadion előzetes látványterve: